İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Sihirbaz Kontrolü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Sihirbaz Kontrolü – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

HTTP Post İstekleri

Sihirbaz Kontrolüne Genel Bakış

Son birkaç yılda sihirbazlar, kullanıcılara ayrıntılı işlemlerde yürümek için adım adım basit bir arabirim sağladıkları için popülerlik kazandı. Çoğu kullanıcı sihirbazlara aşina ve rahattır, bu nedenle sihirbazların, kullanıcılara web tabanlı süreçlerde yardımcı olmak için web tabanlı dünyaya girmeleri şaşırtıcı olmamalıdır.

ASP.NET 1.x’te sihirbazlar oluşturmak, tek bir sayfadaki öğeleri sıralamak için birden çok sayfa veya karmaşık sayfa mantığı gerektirdi. ASP.NET 2.0, web tabanlı sihirbazların tek bir sayfada oluşturulmasını kolaylaştıran Sihirbaz adlı yeni bir kullanıcı denetimiyle birlikte gelir.

Sihirbaz denetimini Visual Studio IDE’nin araç kutusundaki Standart sekmesinin altına yakın bir yerde bulabilirsiniz. Sayfanıza bir Sihirbaz eklemek kolaydır; sadece kontrolü araç kutusundan Sihirbazın sayfanızda olmasını istediğiniz konuma sürükleyin. Varsayılan olarak IDE, Listeleme’de gösterildiği gibi iki adımlı bir Sihirbaz denetimi oluşturur.

Sihirbaz Denetiminin Düzeni ve Parçaları

Sihirbaz kontrolleri, sihirbazdaki adımların sayısını görüntülemekten, bu adımlar arasında gezinmeyi yönetmekten ve gerçek adım içeriğini görüntülemekten sorumludur. Bu nedenle, bir Sihirbaz denetiminin üç ayrı bölümü vardır. Üç adımlı bir sihirbazda üç adımın da düzenini ve görünümünü gösterir. Sihirbazın her bölümünün çeşitli adımlarda nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

İlk bölüm, sihirbazın sol tarafında görünen kenar çubuğudur. Kenar çubuğu, sihirbazdaki adımların bir listesini görüntülemekten ve kullanıcının o anda hangi adımda olduğunu belirlemekten sorumludur. Kullanıcılar, o adıma atlamak için kenar çubuğundaki bir adım adına tıklayabilir. Elbette, Sihirbaz denetimindeki olaylar, kullanıcıların bir adıma zamanından önce atlamasını veya tamamlandıktan sonra bir adıma geri dönmesini durdurmanıza olanak tanır.

Denetimde SideBarTemplate’i düzenleyerek varsayılan kenar çubuğu şablonunu kullanabilir veya kenar çubuğu için özel bir şablon oluşturabilirsiniz. Sihirbazın ikinci bölümü gerçek adım içeriğidir. Sihirbazın sağ üst bölümünde görünür ve normalde denetimdeki en büyük bölümdür.

Kenar çubuğunda uygun adımı seçip ardından Sihirbaz denetiminde içerik alanını seçerek bir adımın içeriğini doğrudan IDE’ye girebilirsiniz. ASP.NET kontrollerini o bölüme sürükleyebilir veya istediğiniz HTML’yi girebilirsiniz. Adıma yerleştirdiğiniz içerik, Wizard denetiminin <WizardSteps/> bölümündeki <asp:Wizard- Step> ve </asp:WizardStep> öğeleri arasında görünür.

Sihirbazın son bölümü gezinme bölümüdür. Bu bölüm, kullanıcının sihirbazdaki sonraki ve önceki adımlara geçmesine izin veren gezinme düğmelerini ve sihirbazı son adımda bitirmek için bir Bitir düğmesini görüntüler.

Sihirbazdan bitirmeden çıkmak için bir İptal düğmesi de görüntüleyebilir. StartNavigationTemplate, StepNavigationTemplate ve FinishNavigationTemplate’i düzenleyerek gezinti bölümünün görünümünü değiştirebilirsiniz.

Üç gezinme şablonu vardır, çünkü bir sihirbazda tümü farklı gezinme seçenekleri gerektiren üç farklı türde adım vardır. StartNavigationTemplate yalnızca bir sihirbazın ilk adımında görüntülenir. İlk adımda bir önceki adım bulunmadığından, bir Sonraki düğmesini gösterir, ancak Önceki düğmesini göstermez.

StepNavigationTemplate, bir sihirbazın tüm orta adımlarında görüntülenir ve hem Sonraki hem de Önceki düğmesini gösterir. FinishNavigationTemplate sihirbazın son adımında görüntülenir ve bir Önceki düğmesi ve bir Bitir düğmesi gösterir.


CNAME ile domain yönlendirme
CNAME kaydı sorgulama
Cname kaydı Nedir
CNAME kaydı ekleme
Ücretsiz web sitesi yayınlama
CNAME record
Web sitesi yayınlama
Chrome Web Store


Önemli Sihirbaz Özellikleri ve Olayları

75’ten fazla özelliğinden herhangi birini değiştirerek bir sihirbazın görünümünü ve davranışını kontrol edebilirsiniz. EnableViewState, TabIndex ve Visible özellikleri gibi zaten görmüş olduğunuz özelliklerin çoğu tartışılmayı gerektirmez. En uygun özellikleri ana hatlarıyla belirtir ve amaçlarına ilişkin bir açıklama verir.

Bu nedenle, gelen düğme adını bir özellik adıyla birleştirirseniz, Sihirbaz kontrolünde bir özellik adı elde edersiniz. Örneğin Step Next ButtonType özelliği, Step➥ NavigationTemplate’de görünen Sonraki düğmesinin düğme türünü tanımlar. FinishCompleteText özelliği, FinishNavigationTemplate ve benzerlerinde Bitir düğmesinde görünen metni tanımlar.

Sihirbaz kontrolleri ayrıca, belirli kullanıcı eylemlerine ve kontroldeki programlı değişikliklere yanıt vermenize izin veren bir dizi olayı ortaya çıkarır. Sihirbaz gerçekten bir kullanıcıyı önceden tanımlanmış bir dizi adım boyunca yönlendirmenin bir yolu olduğundan, olayların çoğu gezinme etrafında döner. Sihirbaz denetiminin yükselttiği olayların bir listesini içerir.

Sihirbazda bir adımdan diğerine geçerken, önceki tabloda listelenen olaylar aşağıdaki sırayla tetiklenir. İlk olarak, NextButtonClick, PreviousButtonClick veya SideBarButtonClick olaylarından biri (yalnızca bir) gerçekleşir.

Click olayı işlendikten sonra, eski adımın Deactivate olayı ve ardından yeni adımın Activate olayı tetiklenir. Son olarak, yeni adımın başarıyla etkinleştirildiğini belirten ActiveStepChanged olayı tetiklenir.

İptal veya Bitir düğmelerine tıklarsanız, CancelButtonClick veya FinishButtonClick olayları tetiklenir, ancak diğer olayların hiçbiri ortaya çıkmaz (devre dışı bırakma olayları bile). Daha önce bahsedildiği gibi, sihirbazın gösterdiği olayların çoğu, navigasyonu kontrol etmek için kullanışlıdır. Bir sihirbaza nasıl adımlar ekleyeceğinizi tartıştıktan sonra bunu öğreneceksiniz.

Sihirbaza Adım Ekleme

Sihirbaz yaparken ilk göreviniz, kullanıcılarınızı eldeki görev boyunca nasıl yönlendirmek istediğinizi belirlemektir. Bu, hangi ekranların kullanıma sunulacağını ve bu ekranların hangi sırayla görüntüleneceğini düşünmenizi gerektirir. Kaç adım istediğinizi ve nerede olması gerektiğini belirledikten sonra bunları sihirbaza eklemeniz gerekir.

Sihirbaz denetimine adımlar eklemenin iki yolu vardır. En kolay yol WizardStep koleksiyon düzenleyicisini kullanmaktır. Adımları oluşturmak ve yeniden düzenlemek için size sezgisel bir arayüz sağlar.

Koleksiyon düzenleyicisine, özellik düzenleyicide WizardSteps özelliğinin yanındaki üç noktaya tıklayarak, Sihirbaz denetimine sağ tıklayarak ve içerik menüsünden Sihirbaz Adımlarını Ekle/Kaldır’ı seçerek veya Sihirbaz Görevleri ➤ Ekle/Kaldır’ı seçerek erişebilirsiniz. Sihirbaz Adımları. WizardStep Koleksiyon Düzenleyicisinin bir örneğini görebilirsiniz.

WizardStep Koleksiyon Düzenleyicisini kullanmak oldukça sezgisel olmalıdır. Ekle düğmesini tıklatarak yeni WizardStep öğeleri ekleyebilir ve Kaldır düğmesini tıklatarak seçilen WizardStep öğesini kaldırabilirsiniz. WizardStep listesinin sağındaki oklar, seçilen öğeyi yukarı ve aşağı hareket ettirerek adımları yeniden düzenlemenizi sağlar.

Koleksiyon düzenleyicinin sağ tarafında, seçilen WizardStep’in özelliklerini göreceksiniz. WizardStep özellikleri Tablo 10-5’te gösterilmiş ve WizardStepType açıklamaları verilmiştir.

Sihirbazdaki adımları eklemeyi, düzenlemeyi ve kaldırmayı tamamladığınızda, değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam düğmesini tıklayın. Sayfadaki HTML, değişikliklerinizi yansıtacak şekilde güncellenir. Listede gösterildiği gibi <WizardSteps> öğesinin altına yeni bir <asp:WizardStep> öğesi ekleyerek bir WizardStep’i manuel olarak eklemeyi de seçebilirsiniz.

Sayfaya bir WizardStep ekledikten sonra, WizardStep için içeriği IDE’de görsel olarak veya HTML’de manuel olarak ekleyebilirsiniz. IDE’deki adımlar arasında geçiş yapmak için sihirbazın kenar çubuğundaki adım bağlantılarına tıklayın. Bu bağlantılara tıklamak, Sihirbaz denetiminin ActiveStepIndex özelliğini değiştirir ve seçilen adımı IDE’de görüntüler. ActiveStepIndex’i özellik düzenleyicide manuel olarak da ayarlayabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın