İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Şablonlarla Çalışmak – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Şablonlarla Çalışmak – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Etiketli Görüntü Dosyası  – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Şablonlarla Çalışmak

Sihirbaz, ASP.NET 2.0’da şablonları destekleyen birçok denetimden biridir. Şablonlar, denetimin yerleşik işlevselliğini korurken bir denetimin görsel düzenini değiştirmenize olanak tanır.

Temel olarak bir denetim, belirli adlara sahip belirli türdeki alt denetimlerin bir şablon içinde bulunmasını bekler, ancak bu denetimleri şablonun içinde istediğiniz herhangi bir yere yerleştirmenize olanak tanır. Bu size büyük ölçüde görsel esneklik sağlar ve normalde erişiminizin olmayacağı olaylara yanıt vermenizi sağlar.

İşte bu örneğin senaryosu. Sihirbazın daha profesyonel görünmesini sağlayacağını düşündüğünüz için sihirbazın kenar çubuğu bölümüne bir başlık eklemek istiyorsunuz. Sihirbazda bir başlık çubuğu tanımlamanıza izin veren hiçbir özellik olmadığından, onu oluşturmak için SideBarTemplate’i manuel olarak düzenlemeniz gerekir.

Ayrıca, bazı kullanıcılardan, bağlantılara tıklayarak bu ilerideki adımlara gidemezseniz, kenar çubuğunun gelecekteki adımlara bağlantılar göstermesinin kafa karıştırıcı olduğunu söyleyen şikayetler aldınız. Şu anda, kullanıcıların İleri düğmesini kullanarak ileri gitmelerine ve Önceki düğmesini veya kenar çubuğundaki bağlantıları kullanarak geri gitmelerine izin veriyorsunuz.

Yalnızca mevcut ve önceki öğelerin bağlantılarını göstererek kenar çubuğu gezinmesini kullanıcı için daha sezgisel hale getirmek istiyorsunuz. Gelecekteki öğeler kenar çubuğunda görüntülenmeli, ancak bağlantı olarak gösterilmemelidir.

İlk olarak, denetimi araç kutusundan bir sayfaya sürükleyerek yeni bir Sihirbaz denetimi oluşturun. Kontrole altı veya yedi adım ekleyin ve onlara açıklayıcı başlıklar verin. Bu süreyi, adımlar için içerik oluşturmaya alışmak için de ayırabilirsiniz.

Adımları ve adım içeriğini eklemeyi tamamladığınızda, kontrol bağlam menüsünü görüntülemek için kenar çubuğuna veya sihirbazın gezinme bölümüne sağ tıklayın. Bağlam menüsünün altına yakın bir yerde, özellikle Sihirbaz kontrolü için bir bölüm göreceksiniz. Dört Şablona Dönüştür menü seçeneği vardır.

Bu menü öğeleri, bir şablon için denetimin varsayılan çıktısını, bir şablon oluşturmak için temel olarak kullanabileceğiniz düzenlenebilir bir biçime dönüştürür. Gösterildiği gibi SideBarTemplate’e Dönüştür menü öğesini tıklayın.

Şablonun SideBarList adlı tek bir ASP.NET DataList içerdiğine ve SideBarList’in SideBarButton adlı bir LinkButton alt denetimine sahip olduğuna dikkat edin. Sahne arkasında, Wizard denetimi WizardSteps koleksiyonunu DataList’e bağlar ve LinkButton’un Text özelliğini WizardStep nesnesinin Title özelliğine ayarlar. Ayrıca, kullanıcının tıklattığı adımı belirlemek için LinkButton’un CommandName özelliğini de ayarlar.

Artık bir SideBarTemplate’iniz olduğuna göre, onu doğrudan IDE’de veya kaynakta düzenleyebilirsiniz. IDE’de bir şablonu düzenlemek için, kontrolün bağlam menüsünü görüntülemek için Sihirbaz kontrolüne sağ tıklayın. Şablonu Düzenle menü öğesini bulun ve farenizi bunun üzerine getirin. Alt menüsünü görüntülemesine izin verin ve ardından alt menüdeki SideBarTemplate menü öğesine tıklayın.

Bu, IDE’de düzenleyebileceğiniz SideBarTemplate’i görüntüler. Elbette, SideBarTemplate’deki tek öğe boş bir düğmeli bir DataList’tir, bu nedenle SideBarTemplate ilk gördüğünüzde biraz boş görünür.

Bu noktada, normalde Visual Studio IDE’de yaptığınız gibi, grafik şablon düzenleyicisini kullanarak kenar çubuğu başlığını SideBarTemplate’e ekleyebilirsiniz. Başlık, %100 genişliğe, Gainsboro arka planına ve Sihirbaz Adımları yazan kalın bir metne sahip bir <div> etiketi olmalıdır. Oluşturduktan sonra, şablon düzenleyicide görünmelidir.


Hazır template
Hazır template indir
En iyi hazır web sitesi ücretsiz
Hazır template ücretsiz
Hazır template ile site yapımı
Site Şablonları
Hazır Site Şablonları
Free website template


Şablonu açıkken devam edin ve Item➥ DataBound olayı için olay işleyicisini SideBarListBound olarak ayarlayın. Kenar çubuğunda görüntülenen bağlantıları değiştirmek için bunu anlık olarak kullanacaksınız. IDE’de ItemDataBound olay işleyicisini ayarlamak için şablonda DataList’i seçin.

Özellik penceresinde, pencerenin üst kısmına yakın olan Olaylar düğmesine (şimşek işaretiyle) tıklayın. Bu, kontrol olaylarının bir listesini görüntüler ve olaylar için olay işleyicileri tanımlamanıza izin verir. ItemDataBound olayına çift tıklayın. IDE, uygun olay bağımsız değişkenleriyle SideBarList_ItemDataBound adlı olay için otomatik olarak bir yöntem saplaması oluşturur.

Şablonu düzenlemeyi tamamladığınızda, şablona sağ tıklayın ve içerik menüsünden Şablon Düzenlemeyi Sonlandır’ı seçin. Bu, kontrolün güncellenmiş şablonu kullanarak yeniden görüntülenmesini sağlar.

Kenar çubuğundaki bağlantılarla ilgilenmeye geçmeden önce, sayfa kaynağındaki şablonları manuel olarak da düzenleyebileceğinizi tekrarlamama izin verin. Aslında, bazen kaynakla çalışmak IDE’deki şablondan daha kolay olabilir.

Ardından SideBarTemplate kaynağını bulacaksınız. IDE’de SideBarTemplate’i zaten düzenlediyseniz, kaynağınızın gösterilenlerle eşleştiğinden emin olun. Veya Liste 10-10’da gösterilen metni SideBarTemplate’e manuel olarak girebilirsiniz.

Şimdi kenar çubuğundaki gelecekteki adım bağlantılarını devre dışı bırakmaya odaklanalım. SideBarList_ItemDataBound yönteminin, kenar çubuğundaki DataList’in ItemDataBound olayını işlediğini Listeleme bölümünde görebilirsiniz. Yöntemi, geçerli adımdan daha büyük adımlar için tüm bağlantıları devre dışı bırakacak şekilde kodlamanız yeterlidir. Listeleme yöntemin kodunu sağlar.

Side Bar List Bound, türü ve bağlanan veri öğesi gibi, oluşturulmakta olan DataListItem hakkında önemli bilgileri içeren e adlı bir DataListItemEventArg nesnesini kabul eder. İşlev, bağlantı devre dışı bırakma kodunun yalnızca bir Öğe veya AlternatingItem türü oluşturulduğunda çalışmasını sağlamak için e.Item.ItemType üzerinde bir If ifadesi kullanarak başlar.

Daha sonra, işlev, adım başlığının çıktılandığı LinkButton kontrolünü bulmak için e.Item.FindControl(“SideBarButton”) kullanır. Wizard denetimi, DataList’i WizardSteps koleksiyonuna bağlar, bu nedenle e.Item.DataItem bu koleksiyondan tek bir WizardStep nesnesine işaret eder.

İşlev, IndexOf yöntemini kullanarak WizardSteps koleksiyonundaki öğenin tam dizinini belirler ve dizini linkStepIndex değişkeninde saklar. Son olarak, SideBarListBound linkStepIndex’i sihirbazın ActiveStepIndex’iyle karşılaştırır.

linkStepIndex, ActiveStepIndex’ten büyükse, fonksiyon bağlantı düğmesini devre dışı bırakır. Bağlantı metni, bir Bağlantı Düğmesi devre dışı bırakıldığında görünmeye devam eder, ancak kullanıcılar bağlantıyı tıklayamaz. Bu, yalnızca çalışmadıklarını öğrenmek için bağlantılara tıklayarak kullanıcı hayal kırıklığını azaltır.

Şimdiye kadar Sihirbaz kontrolünü oldukça iyi anlamış olmalısınız. Ardından, yinelenen bilgi girişini azaltmada büyük rol oynayan SQL soundex işlevleri hakkında bilgi edineceksiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın