İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Özellik Sayfası – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Özellik Sayfası – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Ana Aktivite

IIS’de ASP.NET Özellik Sayfası

Microsoft en başından beri .NET’in yan yana yürütmeyi destekleyeceğini söyledi. Yani bilgisayarınızda .NET Framework’ün 20 farklı sürümü kurulu olabilir ve uygulamanız ihtiyacı olan Framework’ü kullanabilir.

Ancak, web uygulamalarınızı çerçevenin farklı bir sürümünü kullanacak şekilde yapılandırmak çok sezgisel değildi çünkü aspnet_regiis.exe komut satırı yardımcı programının kullanılmasını gerektiriyordu.

Bu, NET 2.0 Framework’ün piyasaya sürülmesiyle basitleştirildi. Artık ASP.NET özellik sayfasını kullanarak .NET Framework’ün farklı sürümlerini kullanmak için IIS içindeki tek tek sanal dizinleri yapılandırabilirsiniz. Özellik sayfası ayrıca bir dizi uygulama yapılandırma seçeneğine erişmenizi sağlar.

.NET Framework 2.0 veya üstünü yükledikten sonra, siteler ve sanal dizinler için özellikler penceresinde yeni ASP.NET özellik sayfasını fark edeceksiniz.

Sayfadaki bir açılır liste, sisteminizde yüklü olan .NET Framework’ün bağımsız sürümlerini görüntüler. .NET Framework’ün belirli bir sürümünü kullanmak için bir sanal dizini yapılandırmak, onu bu listeden seçmek kadar kolaydır.

■Not : Visual Studio 2003’te eski bir web uygulaması projesinde hata ayıklamaya çalışıyorsanız, hata ayıklayıcının sürece eklenemediğini söyleyen bir hata alabilirsiniz. Bunu düzeltmek için uygulamanızın sanal dizini için ASP.NET özellik sayfasını açın ve açılır listeden farklı bir ASP.NET sürümü seçin. Uygulamayı oluşturmak için Visual Studio 2002 kullandıysanız sürüm 1.0’ı veya Visual Studio 2003 kullandıysanız sürüm 1.1’i seçmeniz gerekir.

2.0 Çerçevesini kullanmak üzere yapılandırılmış bir sanal dizinin özelliklerini görüntülüyorsanız, ASP.NET özellik sayfasının alt kısmına yakın bir yerde Yapılandırmayı düzenle düğmesini göreceksiniz. Bu düğme, web uygulamanızın kök dizininde bulunan Web.config dosyası için ASP.NET Yapılandırma Ayarları yardımcı programını başlatır.

Bu yardımcı program, Web Sitesi Yönetim Aracı’ndan (Web Aracı) çok daha fazla yapılandırma seçeneğine sahiptir, ancak kullanıcıları veya rolleri korumanıza izin vermez ve erişim kuralları oluşturmak çok daha az sezgiseldir. Bakımdan çok yapılandırma için tasarlanmıştır, bu nedenle sitenizi korumak için Web Aracını ve daha gelişmiş ayarları yapılandırmak için Yapılandırma Ayarları aracını kullanın.

Yardımcı programdaki her sekmeden değiştirebileceğiniz yapılandırma ayarlarının kısa bir açıklaması aşağıdadır:

• Genel sekmesi: Uygulamanız için uygulama ayarlarını ve bağlantı dizilerini tanımlamanıza olanak tanır.

• Özel Hatalar sekmesi: Belirli HTTP durum kodları için özel hata sayfaları tanımlamanıza olanak tanır veya tüm HTTP durum kodları için varsayılan bir özel hata sayfası tanımlayabilirsiniz.

• Yetkilendirme sekmesi: Uygulamanız için erişim kuralları tanımlamanızı sağlar. Daha önce belirtildiği gibi, Web Sitesi Yönetim Aracından daha az sezgiseldir.

• Kimlik Doğrulama sekmesi: Web uygulamanızı Windows Kimlik Doğrulaması, Form Kimlik Doğrulaması, Parola Kimlik Doğrulaması kullanacak veya hiç kimlik doğrulama olmayacak şekilde yapılandırmanıza olanak tanır. Form Kimlik Doğrulaması’nı seçerseniz, oturum açma URL’si, tanımlama bilgisi adı ve tanımlama bilgisi süresi gibi bir dizi Form Kimlik Doğrulaması parametresi de belirtebilirsiniz. Ayrıca bu sekmeden üyelik ve rol sağlayıcıları belirleyebilirsiniz.

• Uygulama sekmesi: Uygulamanızın kimliğe bürünme kullanması gerekiyorsa, kimliğine bürünmek istediğiniz kullanıcıyı belirlemenizi sağlar. Bunun dışında, Uygulama sekmesi, bir dizi varsayılan sayfa seçeneği ve belirsiz küreselleştirme ayarları belirlemenize olanak tanır.


Web sayfası Nedir kısaca
Web sayfasını yükle
Web sitesi ve web sayfası
Google web sayfası
Web sayfası kurma
Web ne Demek türkçesi
Web açılımı
Web sayfası nasıl açılır


• Durum Yönetimi sekmesi: Uygulamanızın oturum durumu bilgilerini (örneğin, oturum nesnesi) nasıl depolayacağını ve kullanıcıları uygun oturum nesnesine bağlamak için tanımlama bilgilerini, URI’yi veya başka bir mekanizmayı kullanıp kullanmayacağını belirlemenize olanak tanır. Oturum durumu modunuz için StateServer veya SQLServer seçeneklerini kullanmayı seçerseniz, bağlantı dizesi bilgilerini girmeniz için size bir alan verilir.

• Gelişmiş sekmesi: Tek bir sekmede yedi sekmeye erişim sağlar. Gelişmiş sekmesinin üst kısmındaki açılır liste, görüntülemek istediğiniz gelişmiş yapılandırma seçenekleri grubunu seçmenize olanak tanır. Bu seçenekler arasında Sayfalar ve İzleme, Derleme, HTTP İşleyicileri, HTTP Çalışma Zamanı, Konumlar, HTTP Modülleri ve Güven bulunur.

■Not : ASP.NET Yapılandırma Yardımcı Programı’nda italik bir öğe görürseniz, bu, öğenin Machine.config dosyasında tanımlandığı ve Web.config dosyanız tarafından devralındığı anlamına gelir.

Öğeleri Machine.config dosyasına yerleştirmek, tüm uygulamalarınızdan yeniden kullanılabilecek ayarları tek bir konumda oluşturmanıza olanak tanır. İtalik bir öğeyi değiştirirseniz, yeni ayar uygulamanızın Web.config dosyasına yazılır ve Machine.config dosyasındaki değeri geçersiz kılar.

Sitenin ASP.NET özellik sayfasını görüntülüyorsanız, özellik sayfasında ikinci bir düğme göreceksiniz: Machine.config Düzenle. Bu, aynı ASP.NET Yapılandırma Yardımcı Programını başlatır, ancak Web.config dosyasını kök dizininizde düzenlemek yerine, sisteminiz için Machine.config dosyasını getirir.

Yapılandırma Temelleri

Uygulamanıza yapılandırılabilir ayarlar oluşturmak nispeten zahmetsiz bir işlemdir çünkü Microsoft zor işlerin çoğunu sizin için yapmıştır. Web.config dosyası, tamamen geçici yapılandırma verilerini depolamaya ayrılmış iki bölüme sahiptir: <appSettings> ve <connectionStrings> bölümleri. Microsoft ayrıca, bilgileri web uygulamanızda kullanabilmeniz için bu bölümlerden verileri alan kullanıma hazır bileşenler de oluşturmuştur.

Uygulama Ayarları

.NET Framework, başlangıcından bu yana Web.config dosyasının <appSettings> bölümünü desteklemektedir. Bölüm, açılış <configuration> ve kapanış </configuration> etiketleri arasında görünmelidir ve yapılandırma ayarlarını ad-değer çiftleri olarak tanımlamanıza olanak tanır.

Web.config’de tanımladığınız uygulama ayarlarından herhangi birine System.Configuration ad alanında bulunan ConfigurationManager sınıfı aracılığıyla erişebilirsiniz. Bu sınıf, Web.config dosyasının <appSettings> bölümünde tanımlanan tüm ad-değer çiftlerinin anahtar tabanlı bir listesini içeren AppSettings adlı paylaşılan bir nesneyi kullanıma sunar.

Anahtar olarak ayar adını kullanarak yapılandırma ayarlarına erişebilirsiniz, tıpkı Request.QueryString veya Request.Form nesnelerini kullanarak değerleri alırken yaptığınız gibi. Aşağıda, Web.config dosyanızdan UploadPath ayarını alan bir örnek verilmiştir.

Devam etmeden önce, çok önemli bir şeyi belirtmeme izin verin. <appSettings> bölümünde bir tarih ve bir sayının tanımlandığını fark etmiş olabilirsiniz. Ve AppSettings nesnesinin bu ayarları sırasıyla bir tarih ve bir tamsayı olarak döndürmesini bekleyebilirsiniz, ancak durum böyle değildir. AppSettings nesnesi yalnızca dizeleri döndürür. Bir şeyi bir dizeden farklı bir veri türüne dönüştürmek istiyorsanız, bunu manuel olarak yapmanız gerekir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın