İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Kimlik Doğrulama Yöntemlerini Karıştırma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Kimlik Doğrulama Yöntemlerini Karıştırma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Kimlik Doğrulama Yöntemlerini Karıştırma

Tek bir kimlik doğrulama veya erişim yöntemi kullanmakla sınırlı değilsiniz. Anonim erişimi etkinleştirebilir ve Temel, Özet ve Tümleşik Windows Kimlik Doğrulamasını aynı anda destekleyebilirsiniz. Bu tür bir durumda, IIS önce isteğin anonim olarak gerçekleşmesine izin vermeye çalışır.

Kimlik doğrulama gerekli olduğu için anonim istek başarısız olursa, IIS tarayıcıya Entegre Windows, Özet veya Temel Kimlik Doğrulama kullanarak kimlik doğrulaması yapması için bir istek gönderir. Tarayıcı, kimlik doğrulama seçenekleri olarak görünür ve desteklediği en güvenli olanı seçer.

Örneğin Opera, Tümleşik Windows Kimlik Doğrulamasını desteklemez, bu nedenle Temel Kimlik Doğrulamadan daha güvenli olduğu için Özet Kimlik Doğrulamasına geri döner.

Uygulama Eşlemeleri

Daha önce belirtildiği gibi, IIS, dinamik dosyaların işlenmesini desteklemek için genişletilebilir bir çerçeveyi destekler. Bu çerçevenin bir kısmı, uygulama eşlemeleri kavramıdır. Uygulama eşlemeleri, belirli dosya türlerini işlemek için hangi ISAPI uzantısının kullanılacağını IIS’ye bildiren bilgiler içerir. IIS, ASP.NET ISAPI uzantısını kullanarak .aspx sayfaları için istekleri işlemeyi bu şekilde bilir.

ASP.NET yalnızca ASP.NET ISAPI uzantısıyla eşlenen dosyaların güvenliğini yönetebildiğinden, uygulama eşlemeleri ASP.NET güvenliğinde büyük bir rol oynar. Aksi takdirde, IIS tüm isteği işler ve işlenmek üzere asla ASP.NET’e aktarmaz.

IIS’de Tümleşik Windows Kimlik Doğrulaması ve ASP.NET’te Windows Kimlik Doğrulaması kullanıyorsanız, uygulama eşlemelerinden kaynaklanan herhangi bir sorun fark etmezsiniz. Hem IIS hem de ASP.NET, kimlik doğrulama ve yetkilendirme kararları vermek için aynı hesap ve grup bilgilerini kullanır. Bununla birlikte, IIS’de Anonim Kimlik Doğrulaması ve ASP.NET’te Form Kimlik Doğrulaması kullanıyorsanız, ASP.NET ile eşlenmemiş dosya uzantıları için bazı garip davranışlarla karşılaşabilirsiniz.

İşte sorunun ana hatlarını belirlemeye yardımcı olacak bir senaryo. Diyelim ki insanların harcama takibi yapmasına yardımcı olacak bir web uygulamanız var. Çalışanlar sisteme gider girebilmekte ve yöneticiler bu girdilerden oluşan gider takip raporlarını görebilmektedir. Uygulamanız, izleme bilgilerini içeren Excel dosyalarını bir raporlar klasörüne yazar.

Bu klasördeki ViewReports.aspx adlı bir ASP.NET sayfası, yöneticilerin raporları kolayca aramasını sağlar. Bu klasördeki Excel raporlarına yalnızca yöneticilerin erişebilmesini sağlamak için, Yönetici rolünün dizine erişmesine izin veren ancak Çalışan rolüne erişimi reddeden <yetkilendirme> bölümü olan bir Web.config dosyası oluşturun.

Ne yazık ki, Excel dosyaları ASP.NET ISAPI uzantısıyla eşlenmez. Şimdi bunun bu dosyalara erişimi nasıl etkilediğini görelim. Yönetici düzeyinde erişime sahip bir kullanıcı uygulamada oturum açar. ASP.NET, kullanıcının kimliğini doğrular ve kullanıcıyı Yönetici rolünün bir üyesi olarak tanımlayan bir bilet oluşturur.

Kullanıcı daha sonra ViewReport.aspx sayfasını ister. ASP.NET yetkilendirme modülü, yalnızca Yönetici rolündeki kullanıcıların Raporlar klasöründe dosya isteyebileceğini bilir, bu nedenle kullanıcıyla ilişkili rol bilgilerini kontrol eder. Kullanıcı Yönetici rolünde olduğundan, ASP.NET isteği yetkilendirir ve kullanıcıya bir rapor listesi görüntüler.

Kullanıcı, açmak için bir raporu tıklar. Excel dosyası isteği IIS’ye gider, ancak ASP.NET’e yönlendirilmez. IIS anonim erişim kullandığından, anonim kullanıcı hesabının dosyaya erişimi olup olmadığını belirlemek için dosyadaki NTFS izinlerini kontrol eder.


iPhone iki faktörlü kimlik doğrulama kapatamıyorum
İki Aşamalı doğrulama uygulaması
Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama
2 faktörlü kimlik doğrulama kapatma
Gmail 2 Adımlı doğrulama kırma
2 adımlı doğrulama kodu gelmiyor
İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulama nedir
Gmail iki adımlı doğrulama kapatma


O değil. ASP.NET uygulamasında Yönetici olarak oturum açmış olsa bile kullanıcının dosyaya erişimi reddedilir. Anonim kullanıcı hesabının dosyalara erişimi varsa daha kötü bir senaryo oluşur, çünkü IIS dosyaya erişimi olmaması gereken kullanıcılara bile her zaman hizmet verir.

ASP.NET güvenliği tarafından yönetilmesini istediğiniz dosya türleri için uygulama eşlemeleri oluşturarak bu sorunu önleyebilirsiniz. Bu, ASP.NET’i istekleri işlemeye ve istenen dosya üzerinde güvenlik kısıtlamaları uygulamaya zorlar. Ancak, ASP.NET’in dosyaları işlemesine izin verilmesi, isteğin ASP.NET’e iletilmesiyle ilgili ekstra adımlar nedeniyle performansı engelleyecektir.

Yeni bir uygulama eşlemesi oluşturmak için uygulamanızın özellikler penceresini açın. Dizin sekmesine tıklayın (bu, ne tür bir dizin olduğuna bağlı olarak Ana Dizin, Sanal Dizin veya yalnızca Dizin olacaktır). Pencerenin sağ alt bölümündeki Yapılandırma düğmesine tıklayın.

Bu, Uygulama Yapılandırması iletişim kutusunu görüntüler. Zaten seçili değilse, Eşlemeler sekmesini seçin. Bu sekmede uzantıların bir listesini, ilgili ISAPI uzantı eşlemelerini ve eşlemeleri eklemenize, düzenlemenize veya silmenize olanak tanıyan düğmeleri görebilirsiniz.

Uygulama Uzantısı Eşlemesini Ekle/Düzenle iletişim kutusunu görüntülemek için Ekle düğmesine tıklayın. ASP.NET’e eşleme eklemek için Gözat düğmesine tıklayın ve aspnet_isapi.dll dosyasını bulun.

ASP.NET’e eşlemek istediğiniz dosya türünün uzantısını Uzantı metin kutusunda belirtebilirsiniz. Fiiller bölümü, ISAPI eşlemesinin geçerli olduğu HTTP fiillerini belirtmenize olanak tanır. Aksini yapmak için zorlayıcı bir nedeniniz yoksa, varsayılan Tüm Fiiller seçeneğini kullanın.

Komut Dosyası motoru onay kutusunu varsayılan, işaretli durumunda bırakın. .DLL için yürütme izinleriyle ilgilenir. Dosyanın var olduğunu kontrol et onay kutusu, IIS’nin, isteği ISAPI uzantısına teslim etmeden önce istenen dosya için dosya sistemini kontrol edip etmeyeceğini belirler.

Bu, kod kullanarak oluşturmak istediğiniz ancak gerçekte dosya sisteminde bulunmayan sanal dosyalar için yararlıdır. Uygun bilgileri girdikten sonra, Tamam düğmesine tıklayın. Yeni eşlemenizin, Eşlemeler sekmesindeki listede göründüğünü göreceksiniz. Uygulama Uzantısı Eşlemesini Ekle/Düzenle iletişim kutusunu gösterir.

İletişimi Güvenli Hale Getirmek

IIS, IIS ile tarayıcı arasındaki iletişimi şifrelemek için HTTPS protokolünü destekler. VeriSign gibi bir sertifika yetkilisinden alınabilen geçerli bir sunucu sertifikası gerektirir. Sertifika yönetimi ve ağ güvenliğine ilişkin eksiksiz bir tartışma bu çalışmanın kapsamı dışındadır, ancak bunun etkinleştirebileceğiniz alan olduğunu bilin.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın