İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Hata İşleme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Hata İşleme – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android Güvenlik Kavramları

Hata İşleme

Bir döküm hatası bir istisna oluşturabilse de, Config sınıfındaki hiçbir özellik için hata işleme kodu yoktur. Bunun nedeni, birkaç nedenden dolayı yapılandırma özelliklerinize hata işleme kodunu dahil etmenin iyi bir zaman getirisi olmamasıdır.

Bir uygulama ilk kez dağıtıldığında, Web.config dosyası geçerli yapılandırma ayarlarını içermelidir. Bu, yeni ayarın sözdiziminin mevcut ayarın sözdizimini izlemesi gerektiğinden, yapılandırmayı düzenlemesi gereken kişiye yardımcı olur.

Örneğin, MyInteger ayarı 5 ise ve 10 olarak değiştirilmesi gerekiyorsa, Web.config’i düzenleyen kişi muhtemelen yeni ayar olarak “on” girmeyecektir. Ayrıca, bir ayar karmaşıksa, kullanıcıyı uygun bir girişe yönlendirmeye yardımcı olmak için XML yorumları eklenebilir.

Başka bir sorun, istisnayı hiçbir zaman atmazsanız, birisine bir yapılandırma ayarının geçersiz olduğunu nasıl bildireceğinizdir. İstisnanın atılmasına izin vermek, bir şeylerin yanlış olduğuna dair görsel bir işaret üretir. Hata mesajına hızlı bir bakış, Config sınıfının hangi özelliğinin özel durum oluşturduğunu ortaya çıkaracak ve bir sistem yöneticisi sorunu inceleyebilir.

Son olarak, özel durum işleme, doğası gereği yavaş olan pahalı bir işlemdir. Web.config’e geçersiz bir ayar koyarsanız, özelliğe her eriştiğinizde bir özel durum işleme işleminin çalışmasını istemezsiniz.

Basit veri türleri için, bir istisna oluştuğunda işlemek yerine bir istisnadan kaçınmak için hata denetimi uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, uygulama, döndürmeden önce MyInteger ayarının sayısal bir değer olup olmadığını kontrol eder. Değilse, varsayılan olarak 5 değerini döndürür.

Hata denetimi yalnızca, bir ayarı hedef veri türüne dönüştürmeden önce geçerli olup olmadığını belirlediğinizde çalışır, bu nedenle karmaşık veri türleri için uygulanması daha zordur. Örneğin, uygulamanız bazı işlemler için geçerli bir GUID (Globally Unique Identifier) ​​gerektiriyorsa, geçerli bir GUID döndürmesini sağlamak için hata denetimi yerine hata işlemeyi uygulamanız gerekir.

Konfigürasyon özelliklerinizde istisna işlemeyi uyguladığınızda, istisna işlemeyi minimumda tuttuğu için özellik değerini önbelleğe almak için bir değişken kullanmalısınız. Bir istisnanın yalnızca özelliğe ilk eriştiğinizde oluştuğuna dikkat edin. Sonraki çağrılarda, MyGuid değişkeni bir değer içerir, böylece özellik, değeri Web.config’den yeniden yüklemeye çalışmaz.

Şimdi, hata işleme konusundaki görüşlerim deneyimlerimden geliyor ve şu ana kadar güçlü bir şekilde yazılmış yapılandırma sınıflarımdan hata işleme ve hata denetimi bırakma konusunda hiçbir sorun yaşamadım. Bu bir tercih meselesidir, bu nedenle durumunuz için en iyi olanı görmeniz gerekir.

Uygulama Ayarlarını ve Bağlantı Dizelerini Önbelleğe Alma

Config sınıfınızda, AppSettings ve ConnectionStrings nesnelerinden değerleri önbelleğe almak için birçok satır ayrılmıştır. Bu, bu ayarları önbelleğe almanız gerekip gerekmediğini veya yalnızca önbelleğe alma kodunu atlayıp atlayamayacağınızı merak etmenize neden olabilir. Uygulamanızda önbelleğe almayı kullanmak istemiyorsanız, önbelleğe alma kodunun özelliklerini kaldırabilir ve bunları aşağıdakine indirgeyebilirsiniz.

Bu özellik, MyInteger ayarını döndürür, ancak değeri önbelleğe almaz. Gördüğünüz gibi, bunun kodu önbelleğe almayı içeren koddan çok daha basittir. Ayrıca, değerleri önbelleğe almak için bir dizi özel paylaşılan değişken tanımlamanız gerekmez. Ancak her şeyin bir bedeli vardır ve ayarlarınızı önbelleğe almamanın cezası küçük bir performans düşüşüdür.

Sayfanın adı CacheBenchmark.aspx ve test etmek istediğiniz yineleme sayısını girmenize olanak tanır ve ardından iki döngü yürütür. İlk döngü, bir değişkene değer atamak için önbelleğe alınmamış bir özellik kullanır ve sonraki döngü, bir değişkene değer atamak için önbelleğe alınmış bir özellik kullanır.

Bilgisayarımda, önbelleğe alınmamış özellik saniyede yaklaşık 375.000 yineleme ve önbelleğe alınmış özellik saniyede yaklaşık 115 milyon yinelemede çalışır. Bu, sayısal olarak önemli bir farktır, ancak hemen aşağıya indiğinizde, muhtemelen uygulamanızda birçok kez bir özelliğe erişmeyeceksiniz.

Yani, önbelleğe alıp almama kararı size kalmış. Birçok kişinin erişemeyeceği daha küçük bir uygulama oluşturuyorsanız, yapılandırma ayarlarınızı önbelleğe almamakla kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte, büyük bir kullanıcı tabanına sahip bir kurumsal uygulama oluşturuyorsanız, kesinlikle bunu düşünmek isteyeceksiniz.


Güvenli bağlantı kurulamadı hatası çözümü
Parameters in the custom error page ne demek
web config customerrors mode=off
NET Core error page
asp.net hata sayfası yönlendirme
Hata kodları
Hata Kodları ve Anlamları
Web config error page redirect


Özel Yapılandırma Bölümleri

Web.config’in <appSettings> bölümünde basit ad-değer yapılandırma ayarlarının nasıl saklanacağını ele aldık, peki ya daha karmaşık yapılandırma senaryoları? Çok sayıda parametre ve hatta liste içeren nesneleri yapılandırmanız gerektiğinde ne olur? <appSettings> bölümü bu tür görevler için pek uygun değildir. Bunun yerine, daha karmaşık yapılandırma verilerini işlemek için özel bir yapılandırma bölümü oluşturmanız gerekebilir.

Yapılandırma Bölümü Mimarisi

Web.config’deki her yapılandırma bölümünde, yapılandırma bölümündeki verileri okumak ve bu verileri ortaya çıkaran bir nesneyi döndürmek için özel olarak tasarlanmış bir yapılandırma bölümü işleyicisi bulunur. Bu yapılandırma bölümleri ve işleyicileri <configSection> öğesinde tanımlanmalıdır. Burada, Machine.config’de <appSettings> bölümünün nasıl tanımlandığına dair bir örnek verilmiştir.

<section> öğesinin name parametresi, yapılandırma dosyasında göründüğü şekliyle yapılandırma bölümünün adını tanımlar; type parametresi, yapılandırma bölümünden verileri okuyan ve bu verileri içeren bir nesneyi döndüren yapılandırma bölümü işleyicisini tanımlar.

Önceki örnekte, “appSettings” bölümün adıdır, bu nedenle Web.config dosyanızdaki <appSettings> bölümünü kullanabilirsiniz. <appSetting> bölümü işleyicisi, System derlemesinde bulunan System.Configuration.NameValueFileSectionHandler türüdür.

Not : Web.config bu ayarları devraldığından, yaygın olarak kullanılan tüm yapılandırma bölümleri Machine.config’de tanımlanmıştır. Bu nedenle, tanımlamak için her zaman configSection girişini ayarlamak zorunda kalmadan Web.config dosyanızdaki <appSettings> bölümünü kullanabilirsiniz.

Aşağıdakileri yaparak kendi özel yapılandırma bölümünüzü oluşturabilirsiniz:

1. Yapılandırma verilerinizi tutabilecek bir veri yapısı oluşturun. Bu veri yapıları ve 2. adımda açıklanan IConfigurationSectionHandler, web uygulamanızdan ayrı bir projede tanımlanmalıdır.
2. IConfigurationSectionHandler arabirimini uygulayan bir sınıf oluşturun. Bu sınıf, yapılandırma bölümünüzdeki verileri okur ve 1. adımda tanımlanan veri yapısında saklar.
3. Web.config dosyanızdaki <configSections> öğesine yeni bir yapılandırma bölümü tanımı ekleyin. Bu, yapılandırma bölümünüze bir ad vermenizi ve ikinci adımda oluşturduğunuz sınıfa uygun şekilde başvurmayı gerektirir.
4. 2. adımda tanımlanan bölüm adını kullanarak yapılandırma bölümünü ve yapılandırma verilerini Web.config dosyanıza ekleyin.
5. ConfigurationManager sınıfının GetSection yöntemini çağırarak yapılandırma bölümü işleyicinizi başlatın. Bu yöntem, yapılandırma bölümü işleyicinizi yürütür ve yapılandırma verilerinizi içeren veri yapısını döndürür.
6. Uygulamanızda kullanmak için yapılandırma bölümü işleyiciniz tarafından döndürülen yapılandırma verilerini saklayın.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın