İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Hash Oluşturma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Hash Oluşturma – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Yerel Hizmetler 

Hash Oluşturma

Hash oluşturma değişkenlerini tanımladıktan sonra algoritma değişkenine hangi karma algoritma nesnesinin yükleneceğini belirlemek için algoritmaType’ı kullanır. Tüm hash algoritmaları HashAlgorithm sınıfından türetildiği için, algoritma değişkeni herhangi bir hash algoritmasına bir referans depolayabilir ve onun hashing yöntemlerini çağırabilir.

Bir karma algoritma nesnesi alındıktan sonra işlev, algoritma nesnesinin ComputeHash yöntemini çağırır ve valueByteArray içinden geçer. ComputeHash, karmaşık karma mantığını çalıştırır ve karma değeri içeren bir bayt dizisi döndürür. CreateHash daha sonra bu değeri hashValueByteArray değişkeninde saklar.

Ardından işlev, hashValueByteArray içindeki her baytı yineler, onu onaltılık bir karaktere dönüştürür ve ardından hashValue dizesine ekler. Ve son olarak işlev, hashlenmiş değerin dize temsilini içeren hashValue değişkenini döndürür.

Kodda Hash Sınıfını Kullanma

Hash sınıfı tek bir paylaşılan yöntem içerir, bu nedenle kullanmadan önce bir nesneyi başlatmanız gerekmez. Yalnızca hash için bir değer ve kullanılacak algoritmayı girersiniz ve Listelemede gösterildiği gibi hash edilmiş bir değer döndürür.

Hepsi bu kadar. ASP.NET ile birlikte gelen yerleşik kullanıcı yönetimi özelliklerini kullanmıyorsanız veya bir karma değer oluşturmanız gerektiğinde, kullanıcı veritabanınızdaki parolaları şifrelemek için bu özelliği kullanabilirsiniz.

■Not: ASP.NET 2.0 ile birlikte gelen yerleşik kullanıcı yönetimi özelliklerini kullanıyorsanız, ASP.NET’e kullanıcı parolalarını otomatik olarak şifrelemesini söyleyebilirsiniz.

Tek yönlü şifreleme, çoğunlukla parolalar ve kimlik doğrulamaya odaklanan sınırlı bir kullanım grubuna sahiptir. Verilerin şifresini gerçekten çözmeniz gerekiyorsa, bundan sonra gelecek olan iki yönlü şifrelemeyi kullanmanız gerekir.

İki Yönlü Şifreleme ile Verileri Şifreleme ve Şifrelerini Çözme

Çoğu insan şifreleme ve şifre çözme kavramlarına aşinadır. Bir değer alırsınız ve onu belirli bir şifreleme algoritması ve anahtarı kullanarak şifrelersiniz. Şifreleme algoritması, bir veritabanında, dosyada saklanabilen veya üçüncü bir tarafa gönderilebilen şifrelenmiş bir değer üretir.

Şifrelenmiş bilgiler, anahtar olmadan işe yaramaz, bu nedenle verilerin çalınması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Yalnızca anahtara erişimi olan kişiler veya sistemler mesajın şifresini çözebilir. Bu nedenle verileri korumak, şifreleme anahtarınızı güvende tutma meselesi haline gelir.

Simetrik şifreleme, bir mesajı şifrelemek ve şifresini çözmek için aynı anahtarı kullanır. Açık Anahtarlı Şifreleme olarak da bilinen asimetrik kriptografi, bir anahtarı bir mesajı şifrelemek için, diğerini ise mesajın şifresini çözmek için kullanır. Asimetrik kriptografi bu kitabın kapsamı dışındadır. Bu bölümde, .NET’teki simetrik şifreleme mimarisini ve bunu kendi şifreleme kitaplığınızı oluşturmak için nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

NET’te Kriptografi Mimarisi

.NET Framework’teki şifreleme desteği, iki farklı nesne türünden gelir: SymmetricAlgorithm nesneleri ve ICryptoTransform nesneleri. Microsoft dört farklı şifreleme yordamını destekler: DES, RC2, Üçlü DES ve Rijndael algoritması. Her algoritma kendi sınıfında kapsüllenir, ancak tüm sınıflar sonuçta SymmetricAlgorithm sınıfından türer.

SymmetricAlgorithm sınıfları, algoritma için anahtar, mod ve başlatma vektörünün (moda bağlı olarak gerekli olabilir) ayarlanmasından sorumludur. Sınıf daha sonra veri akışlarını şifrelemek veya şifresini çözmek için bir ICryptoTransform nesnesi oluşturabilir.

ICryptoTransform nesnesi akışlarla ilgilendiği için, şifrelemek istediğiniz herhangi bir veriyi işlenmek üzere bir bayt dizisine dönüştürmeniz gerekir. Anahtarlar ve başlatma vektörleri de bayt dizileri olarak saklanır. Daha önce bahsedildiği gibi, Microsoft.NET dört farklı şifreleme rutinini destekler: DES, RC2, Üçlü DES ve Rijndael algoritmaları.

Algoritmalar sırasıyla 64 bit, 128 bit, 192 bit ve 256 bit anahtar kullanır. Her algoritma ayrıca, bir veri bloğunun önceki veri bloğundaki veriler kullanılarak şifrelendiği Şifre Blok Zincirlemesini (CBC) de destekler.

Bu, aynı veri bloklarının aynı şifrelenmiş değerlerle sonuçlanmamasını sağlar. CBC, CBC’yi ilk veri bloğunda çalışacak şekilde ayarlamak için bir başlatma vektörü gerektirir.


MD5 hash
Md5 Nedir
Hash oluşturma CIA üçlüsünün hangi bileşeni
Md5 hash killer
Hash kodu çevirme
Hash bulma
Hash Kırma Sitesi
MD5 şifreleme


Başlatma vektörleri, aslında verilerinizi çok daha güvenli hale getiren ikincil bir anahtardır. DES, Üçlü DES ve RC2 algoritmalarının tümü 64 bitlik başlatma vektörlerini kullanır ve Rijndael algoritması 128 bitlik bir başlatma vektörü kullanır. CBC’nin ekstra korumasını istemiyorsanız, başlatma vektörü gerektirmeyen Elektronik Kod Kitabı (ECB) modunu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Çoğu uygulama, şifreleme anahtarlarını ve başlatma vektörlerini metin tabanlı yapılandırma dosyalarında saklar. Bayt dizileri, doğası gereği metinden daha ikili olduğundan, bir bayt dizisini doğrudan bir metin dosyasında saklamak sorunludur.

Genellikle ikili verileri İnternet’teki salt metin ortamları aracılığıyla iletmek için kullanılan Base64 kodlaması, bir yapılandırma dosyasında kolayca saklanabilen bir bayt dizisinin dize tabanlı bir temsilini oluşturmak için kullanılabilir. Bunu, 3 bayt ikili veriyi yalnızca a-z, A-Z, 0-9, +, / ve = harflerini kullanan 4 bayt yazdırılabilir ASCII metni olarak kodlayarak yapar. Base64 kodlaması aynı zamanda bir base64 dizesinin bir bayt dizisine kolayca dönüştürülmesine de izin verir.

System ad alanında bulunan Convert sınıfının statik yöntemlerini kullanarak bir bayt dizisini base64 dizesine ve base64 dizesini tekrar bayt dizisine dönüştürebilirsiniz. Convert.ToBase64String(), bir Byte dizisini kabul eder ve bir base64 Dizesi döndürür. Convert.➥ ToByteArray(), bir base64 Dizesini kabul eder ve bir Byte dizisi döndürür.

Şifreleme Kitaplığı Oluşturma

.NET’te bilgileri şifrelemek ve şifrelerini çözmek için biraz kod yazmanız gerekir çünkü kriptografi çerçevesi bayt dizileri ve bellek akışları etrafında döner. Bir şeyi şifrelemeniz gerektiğinde her seferinde şifreleme rutinlerini yeniden yazmak zorunda kalmayabilirsiniz, bu nedenle onu yeniden kullanılabilir bir şifreleme kitaplığına koymak mantıklıdır.

Liste, Apress web sitesinin Kaynak Kodu alanındaki örnek uygulamanın Ecnryption➥ Kitaplık projesinde bulunan Şifreleme sınıfının kodunu gösterir. Bu sınıf, şifreleme algoritmaları arasında kolayca seçim yapmanızı ve uygulamanızdaki verileri şifrelemenizi ve şifrelerini çözmenizi sağlar.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın