İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Erişim Modelleme Kavramları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Erişim Modelleme Kavramları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Karmaşık Verileri Aktarma

Köprü Metni Yapı Modelleme Kavramları

ER diyagramlarının veya sınıf diyagramlarının kullanıldığı içerik düzeyinin aksine, hipermetin yapısını modellemek için genellikle özel notasyonlar kullanılır. Köprü metni yapı modellemesi, köprü metni kavramlarına, yani düğümlere (sayfalar veya belgeler olarak da adlandırılır) ve bu düğümler arasındaki bağlantılara dayanır.

Bir hipermetin yapı modelinin oluşturulması için kullanılan başlangıç ​​noktası, genellikle hipermetinde düğümler olarak kullanıma sunulacak sınıfları ve nesneleri içeren içerik modelidir. Hipermetin yapısı modeli genellikle içerik modelinde bir görünüm olarak belirtilir ve bu nedenle bazen gezinme görünümü olarak da adlandırılır.

Böylece bir düğüm, içerikten bir veya daha fazla nesne seçilerek içerik modelinde bir görünüm olarak belirtilir. Hatta bazı yöntemler, içerik düzeyindeki ilişkiler temelinde bağlantılar türetmek için dönüştürme kurallarını bile tanımlar. Açık tasarım kararıyla ek bağlantılar eklenebilir.

Diğer yöntemler hipermetin yapısını içerik modelinden bağımsız olarak modeller. Örneğin, OOHDM (Object-Oriented Hypermedia Design Method), hipermetin yapısı modelinin doğrudan bu senaryolar tarafından tanımlanan gezinme gereksinimlerinden oluşturulabileceği senaryoları modellemek için bir yaklaşım sunar.

Her durumda, içerik üzerinde hipermetin görünümlerini tanımlayan çeşitli hipermetin yapı modelleri oluşturabiliriz. Örneğin hipermetin yapı modellemesi için farklı kullanıcıların erişim haklarını dikkate alırsak, kişiselleştirilmiş hipermetin görünümleri elde edebiliriz.

İnceleme sisteminde, aşağıdaki kullanıcı rolleri için hipermetin görünümleri gereklidir: yazar, gözden geçiren ve bilgisayar başkanı. PC başkanının görünümü için köprü metni yapı modelini gösterir. Bir PC başkanı, gönderilen tüm makaleleri görüntüleyebilir. Ek olarak, PC başkanı kabul edilen veya reddedilen makalelerin listesine ve hakem profillerine erişebilir.

UWE modelleme yöntemine uygun olarak, UML stereotype ànavigation sınıfının, içerik sınıflarından ayırmak için köprü metni yapı modelindeki düğümleri temsil eden sınıfları işaretlemek için nasıl kullanıldığını gösterir. Bağlantılar, basmakalıp gezinme bağlantısıyla yönlendirilmiş ilişkilendirmeler tarafından modellenir.

Literatür, köprü metni yapı modelinin anlamını daha da geliştirmek için çeşitli özel bağlantı türleri tanımlar. Örneğin, HDM (Köprü Metni Tasarım Modeli) yöntemi aşağıdaki bağlantı türlerini belirtir:

• Yapısal bağlantılar, örneğin bir inceleme özetinden inceleme ayrıntılarına kadar aynı düğümün öğelerini birbirine bağlar.
• Perspektif bağlantıları, örneğin, bir makalenin PostScript ve PDF sürümleri gibi birbiriyle ilişkili çeşitli düğüm görünümleri koyar.
•Uygulama bağlantıları, uygulamaya bağlı olarak birbiriyle ilişkili farklı düğümler koyar; örneğin, “en iyi makaleyi” gösteren bir bağlantı.

Diğer sınıflandırmalar, navigasyon sırasında olası bilgi aktarımına dayanmaktadır. Örneğin, WebML (Web Modelleme Dili) yöntemi aşağıdaki bağlantı türlerini belirtir:

• Bağlamsal bağlantılar, bir gözden geçirenden onun oluşturduğu incelemelere gitmek için, örneğin bir gözden geçirenin benzersiz sayısı gibi bağlam bilgilerini taşır.
• Bağlamsal olmayan bağlantıların ilişkili bağlam bilgisi yoktur, örneğin tek bir incelemeden tüm incelemelerin listesine işaret eden bağlantılar.
Sunum seviyesindeki sayfalar üzerinden köprü metni seviyesindeki düğümlerin dağılımına ilişkin olarak, WebML ek olarak aşağıdaki bağlantı türlerini belirtir:
•Sayfa içi bağlantılar, bir bağlantının kaynağı ve hedefi aynı sayfaya ait olduğunda kullanılır; örneğin, bir bağlantı, kullanıcının sayfanın daha aşağısında görüntülenen bir makalenin özetine doğrudan gitmesine izin verdiğinde.
• Sayfalar arası bağlantılar, kaynak ve hedef farklı sayfalarda olduğunda, örneğin yazarlar ve makaleleri hakkında ayrıntılı bilgiler farklı sayfalarda olduğunda kullanılır.
Web uygulamalarının işlevsel gereksinimlerine dayalı olarak, UWE modelleme yöntemi aşağıdaki bağlantı türlerini tanımlar:
• Gezinme bağlantıları düğümler arasında gezinmek için kullanılır, örneğin makaleler ve yazarları arasındaki bağlantılar.
• Süreç bağlantıları, bir sürecin başlangıç ​​düğümüne işaret eder, örneğin inceleme gönderiminin başlangıcına.
• Harici bağlantılar, doğrudan uygulamaya ait olmayan bir düğüme işaret eder, örneğin, doğrudan inceleme sisteminde depolanmayan, konferans tutanaklarının yayıncısı tarafından oluşturulan biçimlendirme yönergelerinededir.


Veri modelleri nelerdir
Veri Modelleri
Veri modelleme örnekleri
Kullanıcı senaryosu örnekleri
Veri modelleme Nedir
Veri modelleme Eğitimi
Veri modelleme araçları
Veri modelleme teknikleri


OO-H (Nesne Yönelimli Hiper Ortam) modelleme yöntemi, aşağıdaki gibi beş tür bağlantı tanımlar:

• I-bağlantıları (dahili bağlantılar), belirli bir gezinme gereksiniminin sınırları içindeki düğümlere işaret eder, örneğin, gözden geçirenlerden birinin ayrıntılarını incelemek için dahili bağlantılar.
• Diğer gezinme gereksinimlerini kapsayan Tlinks(traversallinks)nokta düğümleri, örneğin bir yazardan makalelerine.
• Rlinkler(gereksinim linkleri), örneğin yeni bir inceleme eklemek için bir navigasyon yolunun başlangıcını işaret eder.
• Xlinks(externallinks)dış düğümleri işaret eder, örn.,dış biçimlendirme yönergelerine.
• S-bağlantıları (hizmet bağlantıları), (karşılık gelen yanıt bağlantılarıyla birlikte) hizmetlere, örneğin harici bir arama motoruna işaret eder.

Erişim Modelleme Kavramları

Şimdiye kadar oluşturulan hipermetin yapı modeli tek başına düğümlere navigasyon ile nasıl ulaşılacağını anlatmak için yeterli değildir. Kullanıcıların düğümlere gitmesine izin vermek için, kullanıcıların gezinme ve yönlendirme yardımcılarına ihtiyacı vardır.

Bunlar, köprü metni yapı modelini iyileştiren erişim yapıları biçiminde formüle edilir. Yinelenen erişim yapıları, “hiper ortam tasarım kalıpları” veya “gezinme kalıpları” olarak da adlandırılan tasarım kalıpları olarak tanımlanır. Bu gezinme kalıplarının kullanılması, köprü metni modelinin kalitesinin muazzam bir şekilde artmasına yardımcı olur.

İnceleme sistemi örneğimizde, bir hakemden bu hakeme atanan bir makaleye gitmek istenirse, gezinme sırasında bu belirli makaleyi tanımlamanız gerekir. Örneğin, bu, tüm makaleleri gösteren bir liste şeklinde gerçekleştirilebilir. Gezinme desteği için böyle bir seçim listesi aynı zamanda bir “dizin” olarak bilinir.

Dizin, kullanıcıların homojen bir nesne listesinden tek bir nesne (yani içerikten bir nesne) seçmesine izin veren bir erişim yapısıdır. Aksine, bir menü, kullanıcıların heterojen düğümlere veya diğer menülere (yani alt menüler) erişmesine izin verir.

Diğer erişim yapıları rehberli tur ve sorgulamadır. Kılavuzlu bir tur, kullanıcıların sırayla bir dizi düğümden geçmesine olanak tanır. Bir sorgu, kullanıcıların düğümleri aramasına olanak tanır. Çoğu modelleme yöntemi, en sık kullanılan gezinme kalıpları için özel model öğeleri sunar. Özel gezinme kalıpları arasında, bir Web uygulamasının ana sayfasına işaret eden ana sayfa ve tüm düğümlerden ulaşılabilen bir düğüme işaret eden yer işareti yer alır.

Bu erişim yapılarından bazıları hipermetin yapı modeline otomatik olarak eklenebilir. Örneğin, bir düğümün nesne kümesine (>1) erişime izin vermek istediğimizde dizinler otomatik olarak eklenebilir.

İnceleme sistemimizde hipermetin yapısı modelinde belirtilen PC başkanının görünümünün basitleştirilmiş bir erişim modelini gösterir. Bir bağlantının varsayılan çokluğunun 1 olduğunu unutmayın. PC başkanının tüm makalelere, incelemelere ve kullanıcılara erişimi vardır. Belirli bir kağıda erişmek için benzersiz bir numara kullanılır. Alternatif olarak, PC başkanı bir makaleyi başlığa göre arayabilir. 


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın