İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

 Dizin Oluşturma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

 Dizin Oluşturma

Uygulamadan Hata Ayıklama

Sanal Özellikler

Bir özellik, temel sınıfın bir parçası olarak mantıklıysa, özelliği sanal yapmak mantıklı olabilir. Sanal özellikler, diğer sanal varlıklarla aynı kurallara uyar.

Name soyut özelliği, bir abstract get erişimcisi ile DrawingObject sınıfında bildirilir. Bu erişimci daha sonra türetilmiş sınıfta geçersiz kılınmalıdır. Name özelliğine temel sınıfa yapılan bir başvuru aracılığıyla erişildiğinde, türetilmiş sınıftaki geçersiz kılınan özellik çağrılır.

Dizinleyiciler, Numaralandırıcılar ve Yineleyiciler

Bazen bir dizi gibi bir nesneyi indeksleyebilmek mantıklıdır. Bunu, “akıllı” bir dizi olarak düşünülebilecek nesne için bir indeksleyici yazarak yapabilirsiniz. Tıpkı bir özelliğin bir alana benzemesine ancak alma ve ayarlama işlemlerini gerçekleştirmek için erişimcilere sahip olması gibi, bir indeksleyici de bir dizi gibi görünür ancak dizi indeksleme işlemlerini gerçekleştirmek için erişimcilere sahiptir.

Data Row sınıfı, bir satır veri yükleme işlevlerine, verileri kaydetme işlevlerine ve verilere erişim sağlamak için bir dizin oluşturucu işlevine sahiptir. Gerçek bir sınıfta, Load() işlevi bir veritabanından veri yükler.

Dizin oluşturucu işlevini, bir özellik yazdığınız şekilde yazarsınız, ancak dizin oluşturucu işlevi bir dizin oluşturma parametresi alır. Dizin oluşturucuyu, adı olmadığı için this adını kullanarak bildirirsiniz.

 Dizin Oluşturma

Bir sınıf birden fazla indeksleyiciye sahip olabilir. DataRow sınıfı için, indeksleme için sütun adını kullanabilmek faydalı olabilir.

Örnek, standart satranç gösterimi (A’dan H’ye bir harf ve ardından 1’den 8’e kadar bir sayı) kullanılarak erişilebilen bir satranç tahtasını uygular. Birinci indeksleyici, dizi ve tamsayı indekslerini kullanarak panoya erişir ve ikinci indeksleyici, “C5” gibi tek bir dizi kullanır.

Numaralandırıcılar 

Bu, numaralandırma arayüzlerini uygulamak için gereken tüm kodu manuel olarak ekleyerek numaralandırıcıların nasıl yazılacağını kapsar. C# 2.0, numaralandırıcı yazmayı çok daha basit hale getiren, yineleyiciler adı verilen yeni işlevsellik sunar. Yineleyici kavramlarının çoğu, numaralandırmanın nasıl uygulanacağına dair bir anlayışa dayanır, bu nedenle bu bölümü bir kodlama öğreticisi olarak değil, arka plan bilgisi olarak okumalısınız. Yineleyicileri bu bölümde daha sonra ele alacağız.

Bir nesne bir dizi olarak ele alınabiliyorsa, genellikle foreach ifadesini kullanarak nesneyi yinelemek uygundur. Foreach’i etkinleştirmek için neyin gerekli olduğunu anlamak için perde arkasında neler olduğunu bilmek yardımcı olur.


Tez dizin oluşturma
Word dizin oluşturma
Dizin oluşturma nedir
Windows dizin oluşturma
Dizin oluşturma Seçenekleri
Dizin örneği
Outlook dizin oluşturma
Windows 10 dizin oluşturma


Sürecin ilk adımı, koleksiyon sınıfını IEnumerable’a çevirmektir. Bu başarılı olursa, sınıf numaralandırmayı destekler ve numaralandırmayı gerçekleştirmek için bir IEnumerator arayüz referansı döndürülür. Sınıfın MoveNext() ve Current üyeleri daha sonra yinelemeyi gerçekleştirmek için çağrılır.

IEnumerator arabirimi, doğrudan kapsayıcı sınıfı tarafından uygulanabilir veya ayrı bir özel sınıf tarafından uygulanabilir. Koleksiyon sınıfını basitleştirdiği ve birden çok kullanıcının aynı örnek üzerinde aynı anda yineleme yapmasına izin verdiği için özel uygulama tercih edilir.

Aşağıdaki örnek, foreach kullanımına izin veren bir tamsayı toplama sınıfını göstermektedir (bunun, böyle bir sınıfın tam uygulaması olarak tasarlanmadığını unutmayın).

Koleksiyon sınıfının kendisinin yalnızca birkaç değişikliğe ihtiyacı vardır. IEnumerable’ı uygular ve bu nedenle geçerli listeye işaret eden bir Numaralandırıcı sınıfı örneğine bir IEnumerator başvurusu döndüren bir GetEnumerator() yöntemine sahiptir.

IntListEnumerator, IEnumerator arabirimini kullanarak geçtiği IntList’teki numaralandırmayı uygular ve bu nedenle bu arabirimin üyelerini uygular.

Yinelenirken bir koleksiyon değişikliğine sahip olmak kötü bir şeydir, bu nedenle bu sınıflar bu koşulu algılar (Main() içindeki ikinci foreach’ta gösterildiği gibi). IntList sınıfı, liste içeriği değiştiğinde güncellediği bir revizyon numarasına sahiptir. Liste için geçerli revizyon numarası, numaralandırma başlatıldığında saklanır ve ardından listenin değişmediğinden emin olmak için Current özelliğinde kontrol edilir.

Numaralandırıcıyı Geliştirmek

Önceki bölümdeki numaralandırıcının iki eksikliği vardır. İlki, numaralandırıcının derleme zamanı için güvenli değil, yalnızca çalışma zamanı için güvenli olmasıdır.

Hata, derleme zamanında tanımlanamaz, ancak kod yürütüldüğünde bir istisna oluşturulur. Bunun derleme zamanında tanımlanamamasının nedeni, IEnumerator.Current’in nesne türünde olması ve önceki örnekte nesneden int’ye dönüştürmenin yasal bir işlem olmasıdır.

Current’ın nesne türünde olmasıyla ilgili ikinci bir sorun, bir değer türünün (int gibi) döndürülmesinin, değer türünün kutulanmış olmasını gerektirmesidir. IntListEnumerator.Current, int’yi yalnızca özelliğe erişildikten hemen sonra kutusunun kaldırılması için kutuya koyduğundan, bu israftır.

Bu durumu ele almak için C# derleyicisi, numaralandırıcılarla uğraşırken katı bir arabirim tabanlı yaklaşım yerine bir model eşleştirme yaklaşımı uygular. Toplama sınıfının IEnumerable uygulamasını gerektirmesi yerine, bir GetEnumerator() yöntemine sahip olması gerekir.

Bu yöntemin IEnumerator döndürmesi gerekmez, ancak numaralandırıcı için gerçek bir sınıf örneği döndürebilir. Bu numaralandırıcının da olağan numaralandırıcı işlevlerine (MoveNext(), Reset() ve Current) sahip olması gerekir, ancak Current türünün nesne olması gerekmez.

Bu değişiklikle, türü kesin olarak belirlenmiş bir koleksiyon sınıfı artık derleme zamanı tür denetimi alabilir ve değer türlerini depolayan sınıflar, kutulama yükünden kaçınabilir. Sınıflardaki değişiklikler oldukça basittir. İlk olarak, arayüz adlarını kaldırın.

Maalesef bir sorun var. Numaralandırmayı etkinleştirmenin standart yöntemi, IEnumerable ve IEnumerator’ı uygulamaktır, bu nedenle bunları arayan herhangi bir dil, IntList koleksiyonu üzerinde yinelenemez.

Çözüm, bu arabirimlerin açık uygulamalarını eklemektir. Bu, IEnumerable.GetEnumerator() öğesinin açık bir uygulamasının IntList’e eklenmesi anlamına gelir.

Bu, artık standart yineleme yöntemini etkinleştirir ve ortaya çıkan sınıfı kesin türü belirlenmiş desen eşleştirme yaklaşımını destekleyen bir derleyiciyle veya IEnumerable/IEnumerator’ı destekleyen bir derleyiciyle kullanabilirsiniz.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın