İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Dalvik Yazılım

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Dalvik Yazılım

Dönüşüm Matrisleri

Dalvik Yazılım

Google, düşük güçlü elde taşınır cihazlar için tasarımları optimize etmeyi düşünerek çok zaman harcadı. Elde taşınan cihazlar, bellek ve hız açısından sekiz ila on yıl masaüstü benzerlerinin gerisinde kalıyor. Ayrıca hesaplama için sınırlı güçleri vardır; bir el cihazının toplam RAM’i 64MB kadar az olabilir ve uygulamalar için kullanılabilir alanı 20MB kadar az olabilir.

■Not : Örneğin, 2008’in sonlarında piyasaya sürülen T-Mobile G1 telefon, 192 MB RAM, 1 GB SD kart ve 528 MHz Qualcomm MSM7201A işlemci ile birlikte gelir. Bunu, 2,1 GHz çift çekirdekli işlemci ve 2 GB RAM ile gelen en düşük fiyatlı Dell dizüstü bilgisayarla karşılaştırın.

Sonuç olarak, ahizelerdeki performans gereksinimleri ciddidir ve ahize tasarımcılarının her şeyi optimize etmesini gerektirir. Android’deki paketlerin listesine bakarsanız, bunların tam özellikli ve sayıca geniş olduğunu göreceksiniz. Google’a göre, bu sistem kitaplıkları, optimize edilmiş JVM’leriyle bile 10 MB’a kadar kullanabilir.

Bu sorunlar, Google’ı birçok açıdan standart JVM uygulamasını yeniden gözden geçirmeye yöneltti. (Google’ın bu JVM’yi uygulamasındaki kilit figür, Dalvik VM’yi yazan ve ona İzlanda’daki bir kasabanın adını veren Dan Bornstein’dır.)

İlk olarak, Dalvik VM, oluşturulan Java sınıfı dosyalarını alır ve bunları bir veya daha fazla Dalvik Yürütülebilir (.dex) dosyasında birleştirir. Geleneksel bir .jar dosyasından alan gereksinimini (sıkıştırılmamış) yarıya indirerek, birden çok sınıf dosyasındaki yinelenen bilgileri yeniden kullanır.

Örneğin, Android’deki web tarayıcı uygulamasının .dex dosyası yaklaşık 200K iken, eşdeğer sıkıştırılmamış .jar sürümü yaklaşık 500K’dır. Çalar saat uygulamasının .dex dosyası yaklaşık 50K boyutundadır ve .jar sürümünde bu boyutun yaklaşık iki katıdır.

İkincisi, Google, Dalvik VM’deki çöp toplamaya ince ayar yaptı, ancak en azından bu sürümde bir tam zamanında (JIT) derleyiciyi atlamayı seçti. Grafik kitaplıkları da dahil olmak üzere Android’in çekirdek kitaplıklarının çoğu C ve C++’da uygulandığı için şirket bu seçimi haklı gösterebilir.

Örneğin, Java grafik API’leri aslında Java Yerel Arayüzü (JNI) kullanan yerel kodun etrafındaki ince sarmalayıcı sınıflardır. Benzer şekilde Android, SQLite veritabanına erişmek için optimize edilmiş bir C tabanlı yerel kitaplık sağlar, ancak bu kitaplık daha yüksek düzeyde bir Java API’sinde kapsüllenir.

Çekirdek kodun çoğu C ve C++’da olduğundan Google, JIT derlemesinin etkisinin önemli olmayacağına karar verdi. Son olarak, Dalvik VM, yığın yerine veri depolamanın birincil birimleri olarak kayıtları kullandığı farklı türde bir derleme kodu üretimi kullanır. Google sonuç olarak yüzde 30 daha az talimat gerçekleştirmeyi umuyor.

Dalvik VM’nin bir sonucu olarak Android’deki son yürütülebilir kodun Java bayt kodunu değil, bunun yerine .dex dosyalarını temel aldığını belirtmeliyiz. Bu, Java bayt kodunu doğrudan çalıştıramayacağınız anlamına gelir; Java sınıfı dosyalarla başlamanız ve ardından bunları bağlanabilir .dex dosyalarına dönüştürmeniz gerekir.

Bu aşırı performans paranoyası, Android SDK’nın geri kalanına kadar uzanır. Örneğin, Android SDK, UI düzenlerini tanımlamak için kapsamlı bir şekilde XML kullanır. Ancak bu XML’in tamamı, bu ikili dosyalar aygıtlarda yerleşik hale gelmeden önce ikili dosyalara derlenir. Android, bu XML verilerini kullanmak için özel mekanizmalar sağlar.

Android’in tasarım değerlendirmeleri konusuna gelmişken, şu soruyu yanıtlamalıyız: Android ile Java Platformu, Micro Edition (Java ME) nasıl karşılaştırılır ve karşılaştırılır?


Android Runtime Nedir
Bayt kod nedir
ART 2.1 0
Apk nedir


Android ve Java Karşılaştırması

Bu bölümde şimdiye kadar gördüğünüz gibi, Android mobil platform çabalarına JVM tabanlı basit bir çözümün ötesine geçen özel ve odaklanmış bir yaklaşım benimsemiştir. Android Platformu ihtiyacınız olan her şeyi tek bir pakette sunar: işletim sistemi, aygıt sürücüleri, çekirdek kitaplıklar, JNI, optimize edilmiş Dalvik VM ve Java geliştirme ortamı. Geliştiriciler, yeni uygulamalar geliştirdiklerinde tüm anahtar kitaplıkların cihazda bulunacağından emin olabilirler.

İki yaklaşımı karşılaştırmadan önce Java ME’ye kısa bir genel bakış sunalım. Çeşitli bilgi işlem yapılandırmaları için Java’nın kullanılabilirliğini gösterir. Java Platformu, Standard Edition (Java SE), masaüstü ve iş istasyonu yapılandırmaları için uygundur. Java Platformu, Enterprise Edition (Java EE), sunucu yapılandırmaları için tasarlanmıştır.

Java Platformu, Micro Edition (Java ME), daha küçük aygıtlar için ayrılan bir Java sürümüdür. Ayrıca, Java ME için iki yapılandırma seti mevcuttur.

İlk konfigürasyon, Bağlı Cihaz Konfigürasyonu (CDC) olarak adlandırılır. CDC için Java ME, Java SE’nin daha az paket, bu paketler içinde daha az sınıf ve hatta bu sınıflar içinde daha az alan ve yöntem içeren ayrıştırılmış bir sürümünü içerir.

Java, daha da kısıtlanan cihazlar ve cihazlar için Connected Limited Device Configuration (CLDC) adı verilen bir konfigürasyon tanımlar. Çeşitli Java yapılandırmaları için mevcut API’ler karşılaştırılmaktadır.

Temel CDC ve CLDC API’lerinin üstüne yüklenen isteğe bağlı paketler, JSR işlemi kullanılarak standartlaştırılmış “profiller” olarak ele alınır. Tanımlanan her profil, geliştiricinin kullanabileceği ek bir API seti sağlar.

■Dikkat : Hem CLDC hem de CDC, Java SE dışındaki bazı Java API’lerini destekleyebilir ve sınıfları java.* ad alanıyla başlamayabilir. Sonuç olarak, masaüstünüzde çalışan bir Java programınız varsa, bunun yalnızca mikro sürümleri destekleyen cihazlarda çalışacağının garantisi yoktur.

CLDC Java platformu, belleği 128K kadar düşük olan cihazlarda çalışabilen, K Virtual Machine (KVM) adı verilen özel ve oldukça küçültülmüş bir JVM’de barındırılır. (“KVM”deki “K”, “kilobayt” anlamına gelir.) CLDC, MIDP (Mobil Bilgi Cihazı Profili) 2.0 altında ek API’ler çalıştırabilir.

Bu API, javax.microedition.* altında bir dizi paket içerir. Anahtar paketler, MIDlet’ler (basit uygulamalar), LCDUI adı verilen bir UI paketi, oyun ve medyadır.

CDC yapılandırma API’leri, CLDC yapılandırma API’lerine ek olarak java.awt API, java.net API ve daha fazla güvenlik API’sini içerir. CDC’nin üstünde bulunan ek profiller, javax.microedition.xlet API’sini uygulama programcıları için kullanılabilir kılar (Xlet’ler, CDC yapılandırmasındaki uygulamaları temsil eder).

Bir CDC yapılandırmasına ek olarak, Bluetooth, Media API, Gömülü Sistemler için OpenGL (OpenGL ES), XML İşleme için Java API (JAXP), JAXP-RPC, Java 2D dahil olmak üzere çalıştırabileceğiniz yaklaşık on isteğe bağlı paket daha bulacaksınız. Swing, Java Uzaktan Yöntem Çağırma (Java RMI) ve Java Veritabanı Bağlantısı sağlar {JDBC). Genel olarak Java ME belirtimi 20’den fazla JSR içerir. Ayrıca JavaFX’in Java için mobil alanda artan bir rol oynaması beklenmektedir.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın