İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Çözücüler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Çözücüler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Çözücüler

Çözücü, veri tabloları, senaryolar ve hedef arama ile birlikte Excel’in what-if veri analizi araç setinin bir parçasıdır. Çözücü söz konusu olduğunda, Excel tek bir çalışma sayfası hücre formülünün hedef değerini veya en uygun değerini bulabilir. Çözücü bunu, seçilen hücre formülünün istenen değerini üretmek için belirttiğiniz çalışma sayfası hücre değerlerini değiştirerek yapar.

Çözücü’nün istenen değeri bulmak için kullanabileceği hücre değerlerine de kısıtlamalar uygulayabilirsiniz. Örneğin, bir işletmenin tahmini bütçe tutarını değiştirebilir ve tahmini işletmenin kârı üzerindeki etkisini görebilirsiniz.

Çözücü ile daha iyi çalışmak için birkaç Çözücü terimini anlamalısınız, özellikle bunlar:

• Hedef hücre, Çözücü’nün maksimum, minimum veya belirtilen değere ayarlamasını istediğiniz hücredir.
• Amaç, Çözücü’nün ulaşmasını istediğiniz problemin istenen hedefi veya sonucudur. Hedef hücre, Çözücü’nün problem çözme hedefini temsil eder.
• Ayarlanabilir hücreler (bazen değişen hücreler olarak da bilinir), Çözücü’nün istenen hedefe ulaşmak için değerlerini değiştireceği veya değerlerini ayarlayacağı hücrelerdir.
• Kısıtlamalar, sorunun ayarlanabilir hücrelere yerleştirdiğiniz kısıtlamalarıdır. Çözücü, hedefi karşılamak için ayarlanabilir hücreleri değiştirmeye çalışırken bu kısıtlamalara bağlı kalmalıdır.
• Model, Çözücü’nün çözmesini istediğiniz geçerli sorun için hedef hücreler, tüm ayarlanabilir hücreler ve tüm kısıtlamalar kümesidir.

Çözücüyü çalıştırmak için aşağıdakileri yapın:

1. Excel 2007’de Veri (Analiz) ➤ Çözücü’ye tıklayın. Excel 2003’te, Araçlar ➤ Çözücü’ye tıklayın.
2. Çözücü Parametreleri iletişim kutusunu tamamlayın ve ardından Çöz’e tıklayın.

Çözücü, Excel yüklendiğinde her zaman kullanılamayabilir, bu nedenle, kullanmayı denemeden önce Çözücünün kullanılabilir olduğunu onaylamalısınız. Veri (Analiz) grubunda (Excel 2007’de) veya Araçlar menüsünde (Excel 2003’te) Çözücü komutu görünmüyorsa, şunu yapın:

• Excel 2007’de Office Düğmesi ➤ Excel Seçenekleri’ni tıklayın. Sol bölmede, Eklentiler’e tıklayın. Yönet listesi ekranın alt kısmında Excel Eklentilerini gösterirken Git’e tıklayın. Çözücü Eklentisi onay kutusunu seçin, Tamam’a tıklayın ve ardından Veri (Analiz) ➤ Çözücü’ye tıklayın.
• Excel 2003’te Araçlar ➤ Eklentiler’e tıklayın, Çözücü Eklentisi onay kutusunu seçin, Tamam’a tıklayın ve ardından Araçlar ➤ Çözücü’ye tıklayın.

Ancak, Eklentiler iletişim kutusunun Kullanılabilir Eklentiler listesinde Çözücü Eklentisi onay kutusu görünmüyorsa, Microsoft Office Kurulum programını yeniden çalıştırarak ve kullanılabilir Excel eklentileri listesinden Çözücü’yü seçerek Çözücü’yü yüklemeniz gerekir. ins. Ardından Excel’i başlatabilir ve Veri (Analiz) ➤ Çözücü (Excel 2007’de) veya Araçlar ➤ Çözücü (Excel 2003’te) seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Çözücüyü çalıştırmak için aşağıdakileri yapın:

1. Excel 2007’de Veri (Analiz) ➤ Çözücü’ye tıklayın. Excel 2003’te, Araçlar ➤ Çözücü’ye tıklayın. Çözücü Parametreleri iletişim kutusu görünür.
2. Hedef Hücreyi Ayarla kutusuna maksimum, minimum veya belirli bir değere ayarlamak istediğiniz tek bir çalışma sayfası hücresine bir başvuru yazın veya tıklayın. Bu kutuda başvurulan bu hücre bir formül içermelidir.
3. Hedef Hücreyi Ayarla kutusunda başvurulan hücrenin büyütülmesini, küçültülmesini veya belirli bir değere ayarlanmasını isteyip istemediğinizi belirtmek için Şuna Eşit seçeneklerini kullanın:

• Çözücünün belirtilen herhangi bir kısıtlamaya tabi olarak en yüksek hedef hücre değerine ulaşmaya çalışmasını istiyorsanız, Maks seçeneğine tıklayın.
• Çözücünün belirtilen herhangi bir kısıtlamaya tabi olarak en düşük hedef hücre değerine ulaşmaya çalışmasını istiyorsanız Min seçeneğine tıklayın.
• Çözücü’nün belirtilen herhangi bir kısıtlamaya bağlı olarak belirli bir değere ulaşmaya çalışmasını istiyorsanız, Değer seçeneğine tıklayın. Value Of seçeneğini tıklarsanız, Value Of seçeneğinin sağındaki Value Of kutusuna belirli değeri yazın. Varsayılan değer 0’dır (sıfır).


Excel Solver add-in
Excel Solver Kullanımı
Excel Solver örnekleri
Excel Solver ekleme
Solver Excel türkçe
Open Solver
Optimizasyon programı Excel
Excel Solver nerede


4. Hücreleri Değiştirerek kutusuna, Hedef Hücreyi Ayarla kutusunda başvurulan hücre belirtilen maksimum, minimum veya tam değerine ulaşana kadar Çözücü’nün ayarlamaya çalışmasını istediğiniz çalışma sayfası hücrelerine bir başvuru yazın veya seçin. belirtilen kısıtlamalar Çözücünün düzgün çalışması için, Hücreleri Değiştirerek kutusunda başvurulan hücrelerin, Hedef Hücreyi Ayarla kutusunda başvurulan hücreyle bir şekilde ilişkili olması gerekir.
5. Çözücünün Hedef Hücreyi Ayarla kutusunun başvurulan çalışma sayfası hücre formülüyle ilgili tüm formül dışı hücreleri tahmin etmeye çalışmasını ve bu formül dışı hücre başvurularını Hücreleri Değiştirerek kutusuna yerleştirmesini istiyorsanız Tahmin Et düğmesine tıklayın.

Kısıtlamaların Konusu listesi, sorun için mevcut kısıtlamaları görüntüler. Kısıtlama Ekle iletişim kutusunu görüntülemek için Ekle düğmesine tıklayın ve aşağıdaki gibi soruna bir kısıtlama ekleyin:

1. Hücre Referansı kutusuna, değerlerini kısıtlamak istediğiniz hücre referanslarını yazın veya seçin.

2.Hücre Referansı ve Kısıtlama kutuları arasındaki Operatör listesinde, başvurulan hücreler ile kısıtlama arasında istediğiniz ilişkiyi tıklayın. İlişkiler aşağıdaki gibidir:

• <= öğesi, başvurulan hücre değerlerinin kısıtlamadan küçük veya ona eşit olması gerektiğini belirtir.
• = öğesi, başvurulan hücre değerlerinin kısıtlamaya eşit olması gerektiğini belirtir.
• >= öğesi, başvurulan hücre değerlerinin kısıtlamadan büyük veya ona eşit olması gerektiğini belirtir.
• int öğesi, başvurulan hücre değerlerinin tamsayı olması gerektiğini belirtir.
• Bin öğesi, başvurulan hücre değerlerinin evet veya hayır, doğru veya yanlış veya 0 veya 1 gibi iki değerden yalnızca biri olması gerektiğini belirtir.

4. Çözücü Parametreleri iletişim kutusuna dönmek için İptal düğmesine tıklayın.
5. Kısıtlamayı kabul etmek ve başka bir kısıtlama eklemeye hazırlanmak için Ekle düğmesine tıklayın
önce Çözücü Parametreleri iletişim kutusuna dönmeden.
6. Kısıtlama Ekle/Değiştir iletişim kutusunun nasıl kullanılacağını açıklayan bir Excel Yardım konusu görüntülemek için Yardım düğmesine tıklayın.
7. Kısıtlamayı kabul etmek ve Çözücü Parametreleri iletişim kutusuna dönmek için Tamam düğmesine tıklayın.

Çözücü Parametreleri iletişim kutusuna döndükten sonra, Kısıtlamaların Konusu listesindeki kısıtlamayı seçerek ve ardından Kısıtlamayı Değiştir iletişim kutusunu görüntülemek için Değiştir düğmesine tıklayarak mevcut bir kısıtlamayı değiştirebilirsiniz.

Kısıtlamayı Değiştir iletişim kutusunun kontrolleri, Kısıtlama Ekle iletişim kutusundakilerle aynıdır. Çözücü Parametreleri iletişim kutusunda, mevcut bir kısıtlamayı silmek için Kısıtlamaların Konusu listesinden kısıtlamayı seçin ve ardından Sil düğmesine tıklayın.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın