İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Çok Boyutlu Veritabanları   – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Çok Boyutlu Veritabanları   – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Yerel Hizmetler 

Çok Boyutlu Veritabanları 

Microsoft Office Excel 2003, tek bir çalışma sayfasında en fazla 65.536 veri kaydı veya 256 veri alanı görüntüleyebilir.

Verileriniz bu sınırlardan herhangi birini aşarsa ne olur? Birkaç seçeneğiniz var, özellikle aşağıdakiler:

• Verileri daha küçük veri tablolarına bölebilirsiniz, ancak bu yaklaşımın Excel’de kurulması ve sürdürülmesi çok zor olabilir. Ayrıca, çoklu veri çapraz referans işlemleri, bilgisayarınızın kaynakları üzerinde büyük bir yük olabilir.
• Verilerinizi depolamak ve yönetmek için Microsoft Office Access 2007 veya Access 2003 kullanabilirsiniz, ancak Access 2007 ve 2003 ile tek bir tabloda 255 veri alanıyla sınırlısınız. Ayrıca, birkaç özel veri alanı türü dışında, Access 2007 için bir veri kaydında 4.000 karakterle (Access 2003 için 2.000 karakter) sınırlandırılırsınız.
• Excel’e kıyasla çok büyük veritabanları için daha sağlam olan diğer veritabanı yönetim sistemlerini kullanabilirsiniz; örneğin, Microsoft SQL Server. Ancak bu sistemler daha pahalıdır, öğrenmesi ve bakımı daha zordur, daha fazla bilgi işlem kaynağı gerektirir ve Excel’in harika veri analizi özelliklerinin çoğundan yoksundur.

Bununla birlikte, Excel’in sınırlarını aşan büyük miktarda veriyi Excel’de temsil etmek için bir yaklaşım daha vardır ve bu yaklaşım, verileri çok boyutlu bir veritabanına dönüştürmektir.

Excel’in görüntüleme sınırlarını aşan büyük miktarda veriye sahip olduğunuzda veya bireysel veri değerlerinin kendisi yerine yalnızca özetlenmiş verilerle çalışmak istediğiniz büyük bir veritabanına sahip olduğunuzda çok boyutlu bir veritabanı kullanmayı düşünmelisiniz.

Çok boyutlu bir veritabanı, büyük bir veritabanındaki en önemli gerçekleri ve rakamları özetleyen bir dizi veri kaydıdır. Çok boyutlu terimi, özetlenen gerçeklerin ve rakamların çeşitli boyutlar boyunca çapraz başvurulabilmesi gerçeğinden gelir.

Çok boyutlu verilerle çalışırken bilmeniz gereken bazı temel terimler şunlardır:

• Boyutlar, zaman, coğrafya, ürünler ve hizmetler veya organizasyonlar gibi benzer olgu ve rakamların kategorileri veya gruplandırmalarıdır.
• Boyutlar ayrıca düzeylere ayrılabilir. Zaman odaklı bir boyut yıllar, mevsimler, aylar ve haftalardan oluşabilir. Coğrafi yönelimli bir boyut kıtalardan, ülkelerden veya bölgelerden ve eyaletlerden veya illerden oluşabilir.
• Düzeyler üyelerden oluşur. Yıl düzeyi 2004, 2005, 2006 ve 2007 üyelerini içerebilir. Ülke düzeyi Fransa, Almanya ve İtalya üyelerini içerebilir.
• Ölçüler, özetlenmiş veri değerlerini içerir. Ölçüler, ne kadar ayrıntıyla çalışmak istediğinize bağlı olarak üye, düzey veya boyuta göre özetlenebilir.
• Boyutlar, seviyeler, üyeler ve ölçüler, küp dosyaları adı verilen elektronik dosyalarda saklanır. Fiziksel bir küpün üç boyutu olduğu gibi, çok boyutlu bir veri küpü dosyası da boyutları içerir.

■Not : Küp dosyaları, üç boyutla sınırlı olmadıkları için kesin olarak geometrik anlamda küp değildir. Bununla birlikte, bu bağlamda küp dosyası terimi, çok boyutlu veri analizi disiplininde iyi anlaşılmış ve tanımlanmıştır.

Bir küp dosyası önceden özetlenmiş üyeler, düzeyler ve boyutlar için çeşitli ölçüm kombinasyonları içerdiğinden, özetlenmiş verileri çok hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Aslında, küp dosyaları yalnızca veri kayıtlarının temel gerçeklerinin ve rakamlarının özetlenmiş temsillerini içerdiğinden, küp dosyalarının boyutu, dayandıkları verilerden daha küçüktür. Daha küçük boyutları nedeniyle, küp dosyaları çalışmak için daha az bilgi işlem kaynağı kullanabilir. Küp dosyaları oluşturmak ve bunlarla çalışmak için Excel’i kullanabilirsiniz.

Excel 2003’te bir küp dosyası oluşturmak ve kaydetmek için aşağıdakileri yapın:

■Not : Excel 2007, MS Query kullanarak küp dosyası oluşturmayı desteklemez. Bu özellik, teknik sorunlar nedeniyle Excel 2007’den kaldırılmıştır. Ancak, Microsoft SQL Server Analysis Services’da bulunan küpleri temel alan küp dosyaları oluşturabilirsiniz. Microsoft SQL Server Analysis Services’ı kullanarak ilişkisel veritabanlarından küp dosyaları da oluşturabilirsiniz.

1. Excel’i başlatın.
2. Veri ➤ Dış Verileri İçe Aktar ➤ Yeni Veritabanı Sorgusu’na tıklayın.
3. Sorguları Oluşturmak/Düzenlemek için Sorgu Sihirbazını Kullan onay kutusu seçiliyken, Veritabanları sekmesinde, mevcut bir dış veri kaynağına (dBASE dosyası, bir Excel çalışma kitabı veya bir Access veritabanı) ve ardından Tamam’a tıklayın.
4. Sorgu Sihirbazı’ndaki adımları izleyin.
5. Sorgu Sihirbazı – Bitir sayfasında, Bu sorgudan bir OLAP Küpü Oluştur seçeneğini seçin ve Son’a tıklayın.
6. Küp dosyasını oluşturmayı tamamlamak için OLAP Küp Sihirbazındaki adımları tamamlayın.


En çok kullanılan veritabanları
Veri tabanları isimleri
Veritabanı çeşitleri
Veri tabanı Örnekleri
Oracle veritabanı
Veri Tabanı PROGRAMCILIĞI
Oracle veritabanı Nedir
Veri tabanı nasıl yazılır


Excel 2007’de bir küp dosyasını açmak ve üzerinde çalışmak için aşağıdakileri yapın:

1. Diğer Kaynaklardan Veri ➤ (Dış Veri Al) ➤ Microsoft Query’den tıklayın.
2. Sorguları Oluşturmak/Düzenlemek için Sorgu Sihirbazını Kullan onay kutusu seçiliyken ve OLAP Küpleri sekmesi seçiliyken, listeden bir küp dosyasının adını seçin (veya <Yeni Veri Kaynağı>’na tıklayın, Tamam’a tıklayın, aşağıdaki adımları izleyin. Yeni Veri Kaynağı Oluştur iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın ve ardından yeni veri kaynağının adını seçin) ve ardından Tamam’a tıklayın. Verileri İçe Aktar iletişim kutusu görünür.
3. Tamam’a tıklayın.
4. PivotTable Alan Listesi bölmesini kullanarak bir PivotTable oluşturun.

Excel 2003’te bir küp dosyasını açmak için aşağıdakileri yapın:

1. Dosya ➤ Aç’a tıklayın.
2. Dosya Türü listesinde Tüm Veri Kaynakları’nı seçin.
3. .cub dosya uzantılı bir dosyaya göz atın ve bir dosya seçin.
4. Aç’a tıklayın.
5. PivotTable Alan Listesi bölmesini kullanarak bir PivotTable oluşturun.

Excel 2003’te bir küp dosyası oluşturmak için aşağıdakileri yapın:

1. Excel’i başlatın.
2. Veri ➤ Dış Verileri İçe Aktar ➤ Yeni Veritabanı Sorgusu’na tıklayın.
3. Sorguları Oluşturmak/Düzenlemek için Sorgu Sihirbazını Kullan onay kutusu ve Veritabanları sekmesi seçiliyken, mevcut bir dış veri kaynağına (dBASE dosyası, Excel çalışma kitabı gibi) bağlantı oluşturmak için listedeki öğelerden birine tıklayın. veya bir Access veritabanı) ve ardından Tamam’ı tıklatın.
4. Sorgu Sihirbazı’ndaki adımları izleyin.
5. Sorgu Sihirbazı – Bitir sayfasında, Bu Sorgudan Bir OLAP Küpü Oluştur seçeneğini seçin ve Son’a tıklayın. OLAP Küp Sihirbazı sayfasına hoş geldiniz veya OLAP Küp Sihirbazı Adım 1/3 sayfası görünür.
6. OLAP Küp Sihirbazına Hoş Geldiniz sayfası görüntülenirse, İleri’ye tıklayın.
7. Küp dosyasını oluşturmayı tamamlamak için OLAP Küp Sihirbazı’ndaki adımları tamamlayın.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın