İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Boot Sınıfları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Boot Sınıfları – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Android'de Kodlama

Boot Sınıfları

Gördüğünüz gibi Lift’te Comet desteği Scala aktörleri tarafından sağlanmaktadır. Lift, Comet Actor özelliğini sağlayarak aktörlerin kullanımını büyük ölçüde basitleştirir; özelliği genişletmeniz ve Comet işinizi yapmak için bazı işlevler sağlamanız yeterlidir. Comet Actor alt sınıfınızın, LiftRules.addToPackages aracılığıyla yapılandırdığınız bir comet alt paketinde bulunması gerektiğini unutmayın.

Örneğin, Boot sınıfınızda öğesini çağırırsanız, Comet aktörleriniz com.myapp.comet paketinde bulunmalıdır. Basit bir örneğe bakalım. Diyelim ki sunucunun istemciye her 10 saniyede bir geçerli saati gönderdiği bir Saat örneği oluşturmak istiyoruz. Öncelikle, Listelemedeki gibi bir şablona ihtiyacımız var.

Şablonumuzda, CometActor’ı şablonun içerik oluşturacağı kısmına bağlamak için <lift:comet> etiketini kullanıyoruz ve <lift:comet> etiketinin gövdesi bir pasajın gövdesine oldukça benziyor. <clk:time> etiketi, Clock aktörü tarafından bağlanacaktır.

type özelliği, Lift’e hangi CometActor’ın çağrılacağını söyler ve name özelliği, bu Comet Actor’ın adıdır. İsim, aynı türden birden fazla CometActor’a sahip olmanızı sağlayan bir ayrımcıdır. Ardından, gösterildiği gibi aktörümüzü tanımlamamız gerekiyor.

İlk olarak, aktörümüz <lift:comet> etiketi içine bağlanacak tüm düğümler için kullanılması gereken varsayılan öneki tanımlar. Bizim durumumuzda <clk:time> etiketini kullanıyoruz.

Ardından, <clk:time> düğümü ile zaman aralığı işlevinin sonucu arasında bağlamayı yaptığımız render işlevine sahibiz. Temel olarak, <clk:time> düğümü, timespan işlevi tarafından döndürülen span öğesiyle değiştirilecektir. <lift:comet> etiketi tarafından oluşturulan Comet içeriğinin varsayılan olarak bir <span> etiketi olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu varsayılan, kuyruklu yıldız aktörünüzdeki parentTag işlevini geçersiz kılarak değiştirilebilir.

timeNow, geçerli sistem saatini döndüren TimeHelpers özelliğinden bir işlevdir. 10 saniye sonra aktörümüze geri Tick mesajı göndermek için net.liftweb.util.ActorPing.schedule yöntemini kullanıyoruz. Bu yöntem, Clock sınıfı başlatıldığında çağrılır.

Son olarak, bir PartialFunction döndüren lowPriority işlevine sahibiz. CometActor’ınızdaki mesajları işlemek için, uygulamaya özel mesajlarınızı işlemek için highPriority, mediumPriority ve lowPriority fonksiyonlarını geçersiz kılabilirsiniz.

Bu çok sayıda işlev, yalnızca uygulama mesajlarına öncelik vermenin bir yoludur. Burada yaptığımız tek şey, mesajları şablonla eşleştirmek. Bu basit örnekte elimizde sadece Tik nesnesi var.

ActorPing tarafından bir Tik gönderildiğinde, kodumuz çalıştırılır ve aşağıdaki eylemler gerçekleşir.

1. Konsolda şimdiki zamanı yazdırıyoruz (sadece eğlence için).
2. PartialUpdate fonksiyonunu çağırıyoruz. Kısmi bir güncellemeyle, istemci tarafında belirli parçaları güncelleyebiliriz ve CometActor’ın üretebileceği tüm içeriği fiilen yeniden oluşturamayız. Bu optimizasyon, istemci tarafında güncellenecek çok özel bir şey göndermemize olanak tanır. Bunun yerine reRender(true) çağırırsak client tarafındaki tüm gayrimenkul yeniden render edilecektir. PartialUpdate çağrımıza dönersek, temel olarak “time” kimliğine sahip öğe için XHTML içeriğini ayarlamak istediğimizi söylüyoruz. Bu, timeSpan işlevi tarafından döndürülen yayılma öğesidir.
3. ActorPing’e 10 saniye sonra başka bir Tick mesajı göndermesini söylüyoruz.
Gördüğünüz gibi, sadece birkaç satır kodla, sunucunun istemciyi her 10 saniyede bir güncellediği bir Saat uygulaması oluşturabildik. Tabii ki, bu sadece önemsiz bir örnek, ancak artık CometActor’ın nasıl çalıştığına dair net bir resme sahip olmalısınız, böylece Lift uygulamanız için daha karmaşık vakalar oluşturabilirsiniz.


Spring Boot ne ise yarar
Spring initializr
Spring Boot örnek proje
Spring Boot ve Spring farkı
Spring Boot framework
Spring Boot Nedir
Java Spring Boot
@Postmapping Nedir


Koddan Comet Aktörlerine Erişme

Şimdiye kadar, örneğimiz yalnızca saat için kendi kendine yeten bir CometActor gösterdi. Peki ya farklı müşteriler arasında etkileşim kurmak istiyorsak? Scala’nın aktörleri hala cevap, ancak bir farkla CometActor nesneleriyle koordine olan tek bir aktör nesnesi kullanabiliriz, böylece hepsine mesaj gönderebilir. İlk olarak singleton aktörümüzü şekildeki gibi tanımlıyoruz.

ClockMaster aktörüne abone olma ve abonelikten çıkma mesajlarını temsil eden iki durum sınıfı tanımladık. ClockMaster’ın kendisi, basit bir mesaj döngüsünü tanımlayan basit bir Aktördür (CometActor değil).

Yeni bir saate abone olabilir, mevcut bir saatin aboneliğini iptal edebilir veya abone olunan tüm saatlere bir Onay işareti dağıtabilir. Bu denklemin diğer yarısı, sırasıyla başlatma ve kapatma sırasında ClockMaster’a abone olacak ve abonelikten çıkacak şekilde Clock sınıfımızı biraz değiştirir.

Şimdi, yöneticinin herkesin saatlerini aynı anda güncellemesine izin verecek bir AJAX düğmesi (tabii ki bir yönetim sayfasına) ekleyebiliriz. Listeleme, düğmeyi nasıl bağlayacağımızı gösterir.

İşte değiştirilmiş Saat uygulamamızın perde arkasında olanlar. Lift önce bir Comet isteğini, LiftRules.cometPath değişkeni tarafından verilen yolla eşleştirerek tanımlar.

Esasen akış aşağıdaki gibidir:

1. Asansör bir Comet talebi alır. Lift, herhangi bir mesaj olup olmadığını görmek için CometActors’ı kontrol eder. Bu istemciye gönderilecek ileti yoksa ve uygulama bir Jetty kapsayıcısında çalışıyorsa, Jetty devamı askıya alınır, ancak gerçekte istemciye yanıt gönderilmez.
2. Daha sonra Comet aktörünüzden render ya da kısmen güncelleme istendiğinde cevap hesaplanarak Jetty devamına devam edilir.
3. Lift, konteynerden sürdürülen talebi aldığında, CometActor tarafından hesaplanan yanıtı müşteriye geri gönderir.
Jetty konteynerini kullanmasanız bile Comet Actor’ların çalıştığını unutmayın; tek sorun, Jetty konteyneri tarafından sunulan askıya alma/devam ettirme mekanizmasının gelişmiş ölçeklenebilirliğinden faydalanamayacak olmanızdır.

Bu bölümde, Lift’te AJAX ve Comet arayüzlerini ne kadar kolay oluşturabileceğinizi inceledik. AJAX ve Comet için kullanılan temel tekniklerin yanı sıra Lift’in bu teknikleri kullanan uygulama yazmayı basitleştirmek için destek işlevleri ve sınıfları nasıl sağladığını tartıştık.

AJAX özellikli form öğeleri oluşturmak için SHtml nesnesinin nasıl kullanılacağına ve Lift’te AJAX istek yolu gibi şeylerin nasıl özelleştirileceğine dair örnekler gösterdik. Scala aktörlerini ve CometActor özelliğinin bir Comet olay işleyicisi yapmak için nasıl kullanıldığını inceledik.

Ayrıca, desteklenen kapsayıcılarda Comet ile ölçeklenebilirlik sorunlarını hafifletmek için Lift’in nasıl çalıştığını tartıştık. Son olarak basit bir Clock uygulaması yazdık ve AJAX ile Comet’i aynı uygulamada nasıl karıştırabileceğinizi gösterdik.


Web sitelerinizi, arama motorlarında en yukarı getirmek adına sizlere 3 adet paket öneriyoruz. Bu paketler sayesinde web siteleriniz aramalarda 1 yıl içerisinde en yukarıya tırmanacaktır. 

1) Backlink Paketi  50 $ (Yıllık Ücret)
2) Hızlandırma Paketi 300 $ (Yıllık Ücret)
3) Kelime Yönlendirme Paketi 150 $ (Aylık Ücret)


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın