İstanbul
+90 543 947 95 80
info@jeffbezosweb.com

Ajax’ın Doğru Uygulanması – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Web Danışmanlık Hizmeti, Seo Hizmeti Al, Mobile Uygulama Yaptır, Back Link Satın Al, Blog Yazdırmak İstiyorum, Web Sitemi Tanıtmak İstiyorum, İngilizce Blog Yazdırmak İstiyorum, Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Tasarım Yaptırmak İstiyorum, Tüm bu hizmetlerimizden yararlanmak için mail kanalımızı veya sağ alt köşedeki Whatsapp tuşumuzu kullanabilirsiniz. info@jeffbezosweb.com

Ajax’ın Doğru Uygulanması – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Gizli Yöntemler – SEO Hizmeti Sunma – SEO Hizmeti – SEO Hizmeti Ücretleri – SEO Hizmeti Yaptırma

Ajax’ın Doğru Uygulanması

Ajax olmadan, aşağıdakilerden biri gerçekleşmedikçe bu fikir gerçekleştirilemezdi:

• Kullanıcı için can sıkıcı olabilecek bir tam sayfa sunucusu gidiş-dönüş-dönüş sırası kullanıldı.
• Zip kodlanmış verilerin tamamı yerel kullanıcı kullanımı için indirilmiştir ve bu kesinlikle gerekli değildir.

Diğer bir yaygın yanlış kullanım, tüm form verilerini Ajax aracılığıyla göndermektir. Bazen, örneğin, form sayfanın yalnızca küçük bir parçasıysa veya formun sonuçları geçerli sayfanın bölümlerini yeniden boyamak için yapılacak doğru şeydir.

Ancak form gönderimi tüm sayfayı yeniden boyarsa, temel bilgilere bağlı kalmak ve normal bir CGI gönderimi gerçekleştirmek daha mantıklıdır. Aksi takdirde, gereksiz JavaScript yazılmalı, kullanıcı olası Geri düğmesi sorunlarıyla ilgilenmeli ve sayfa, kullanıcının beklediği gibi davranmayacaktır.

Daha sonra, bu bölümün “Ajax Mimari Etkisini Anlamak” bölümünde Geri düğmesi ve diğer Ajax mimari efektlerini daha ayrıntılı olarak tartışacağız.

Diğer teknolojiler gibi, Ajax’ın da ödünleşimleri vardır. İstekler daha küçük olsa da, ağa gitmek tehlikeli olabilir ve kesinlikle istemci tarafında bir şeyler yapmaktan daha fazla zaman alır. Ajax’ı yalnızca gerektiğinde kullanmak ve ardından bunu en iyi şekilde yapmak en iyisidir.

Kendi Ajax Çözümünüzü Bulma

İlk Ajax çözümünüzü uyguladığınızda, Ajax modelinin gelişmiş iletişim gücünün öncelikle XHR olarak kısa bir biçimde ifade edilen XMLHttpRequest nesnesinden kaynaklandığını keşfedeceksiniz.

XHR nesnesi, Firefox, Opera ve Safari gibi tarayıcılarda yerel olarak desteklenir ve başlangıçta Internet Explorer 6.x ve önceki sürümlerde ActiveX denetimi olarak desteklenirdi. IE 7.x’te XHR’ler yerel olarak desteklenir, ancak gerekirse her zaman ActiveX sürümüne geri dönebilirsiniz.

Uygulamadaki farklılıklar göz önüne alındığında, bir XHR’nin oluşturulmasını soyutlamak en iyisidir. Yapacağınız en temel Ajax isteği, muhtemelen ilk önce yerel ve daha modern uygulamalar için tercih edilen şekilde sıralanan bunun gibi basit bir sarmalayıcı işlevi kullanacaktır.

XHR’yi oluşturduktan sonra, ilgilendiğiniz isteği oluşturmaya başlamak için XHR nesnesinin open() yöntemini kullanın, HTTP yöntemini, URI’yi ve isteğin senkronize mi yoksa senkronize mi olacağını belirten bir Boolean değeri belirtin. eşzamansız. Bu durumda true, nesnenin varsayılanı olan, eşzamansız olmasını veya engelleyici olmayan bir davranışa sahip olmasını istediğiniz anlamına gelir.

Senkron ve Asenkron İletişimi

Çoğu istek, kullanıcının yanıt beklerken tarayıcı kilitlenmeden çalışmaya devam edebilmesi için eşzamansız olarak yapılmalıdır, ancak eşzamanlı veri aktarımının her zaman uygunsuz bir seçim olduğunu varsaymayın. Gerçek şu ki, bağımlılık endişeleri nedeniyle bazı istekler aslında eşzamanlı olarak yapılmalıdır.

İstek başlatıldıktan sonra onreadystatechange olay işleyicisine bir geri arama işlevi atayın. Bu işlev, sunucudan veri döndürüldüğünde çağrılır.

Daha sonra, veri sağlandıkça işleviniz çağrılır, 2, 3’lük readyState değerleri arasında hareket edilir ve son olarak istek bittiğinde 4’e ulaşır. Ardından, her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için HTTP durum koduna bakar ve ardından verilerinizi tüketmeye başlarsınız. Bunu birazdan geri arama fonksiyonunda göstereceğiz.


Jquery Ajax Kullanımı
Php ajax kullanımı
JavaScript AJAX kullanımı
Jquery AJAX nedir
Ajax kütüphanesi
Ajax Nedir
AspNET AJAX nedir
Ajax örnek


Açıklayıcı Bir Örnek

Aşağıdaki fonksiyonda gösterildiği gibi, önce geçirilen XHR nesnesinin responseXML özelliğinden XML belge nesne modeli (DOM) ağacını çıkarın. Ardından paketin ilgilendiğiniz kısmını çıkarmak için DOM yöntemlerini kullanın. Ardından yanıtı sayfaya nasıl eklemek istediğinize karar verin. Bu durumda, kısa olması için, onu innerHTML özelliğiyle doğrudan eklemeniz yeterlidir. Yine de, DOM kodu bir “Merhaba Dünya” örneği için biraz kötü.

Çağrılan sunucu tarafı kodu oldukça basittir. Kullanıcıya erişim bilgisinin zaman ve IPadresi ile “MerhabaDünya” diyen bir oyun mesajı içeren bir yanıt paketi oluşturur. Önbellek kontrol başlıklarının kullanımına dikkat edin. Ajax uygulamalarının ve önbelleklerin birlikte güzelce oynamasını sağlamaya çalıştığımızda bunu daha sonra tartışacağız.

Bu örneği yerel olarak çalıştırırsanız, sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Güvenlik kısıtlamaları, onu masaüstünüzde değil, bir sunucudan çalıştırmaya zorlar.

Ajax Optimizasyonlarına Giriş

“MerhabaDünya” örneği bir dizi önemli optimizasyon fikrini göstermektedir. İlk olarak, neden kendi sarma tesisimizi yazdık diye sorabilirsiniz. Dışarıda kullanabileceğimiz Ajax kütüphaneleri yok mu?

İkinci olarak, karmaşık bir şey yapmak için çok fazla DOM kodu yazacaksınız gibi görünüyor. Bu kesinlikle doğrudur ve DOM kodlamasını kolaylaştırmak ve kod ayak izini küçültmek için teknikler kullanmak isteyeceksiniz. DOM kodlamasından tamamen kaçınmak bile isteyebilirsiniz.

Üçüncüsü, yanıt paketi için XML’i bir veri formatı olarak kullanmak burada biraz anlamsız görünüyordu. Tek yaptığımız ekrana itmek için bir metin çıkarmaktı. Bunu yapmanın daha kolay bir yolu olmalıdır.

Son olarak, bu basit örnekte bile, yanlış gidebilecek tüm şeyler konusunda oldukça saf davranıyoruz. XHR nesnesinin oluşturulmaması mümkün mü? İsteğin asla geri dönmemesi mümkün mü? Düzgün bir şekilde geri dönen isteklerin içinde hatalar olabilir mi? Veriler, teslimat sırasında bozulabilir veya hatta tehlikeye girebilir mi? Tüm bu soruların cevabı “evet”.

İyi Ajax uygulamalarının başına kötü şeyler gelebilir ve gelebilir. Yerinde bazı enstrümantasyon kodunuz olmadıkça, büyük olasılıkla bir şey olduğunu fark etmeyeceksiniz bile. Ajax optimizasyonu yalnızca işleri hızlandırmaya odaklanmamalıdır. Kodunuz beklenmedik bir şekilde bozulursa, kullanıcı işlerin ne kadar hızlı çalıştığını umursamaz.

HTTP Analiz Araçları

Ajax’ı doğru bir şekilde anlamak ve karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunda hata ayıklamak için ağ konusunda çok bilinçli olmanız gerekir. Kullanılan gibi bir HTTP analiz aracıyla silahlanmak kesinlikle iyi bir fikirdir. HTTP analiz araçları iki tipte gelir. İlk olarak, tarayıcınızdan gelen istekleri engellemek, izlemek ve hatta değiştirmek için bir HTTP proxy kullanabilirsiniz. Windows kullanıcıları genellikle Fiddler’ı kullanır. Charles, diğer platformlar için kullanılabilen birçok popüler proxy’den biridir.

İkinci olarak, bir tarayıcı araç çubuğu düşünebilirsiniz. Firebug, Firefox kullanıcıları arasında çok popüler bir araç çubuğudur. Internet Explorer kullanıcıları genellikle Nikhil’in Web Geliştirme Yardımcısı gibi araç çubuklarını veya HttpWatch gibi günümüzde mevcut olan sayısız ticari HTTP izleme programlarından herhangi birini kullanır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bize Whatsapp'tan Ulaşın